В неделя Еманюел Макрон си извоюва категорична победа на президентските избори във Франция. Той получи 66,1% от гласовете, докато за опонентката му Марин льо Пен гласуваха 33,9% от избирателите.
Много и различни са причините Макрон да получи толкова голяма подкрепа, а една от тях е икономическата му програма. Какви са основните моменти в нея?
Новият президент се зарече да опрости нормативната основа на икономическата активност и да даде повече свобода на компаниите. Той иска и да засили конкурентноспособността на френските износители.
Макрон каза, че иска да запази 35-часовата работна седмица във Франция, но и да я направи по-гъвкава - да се допускат повече часове работа по преценка на работодателите, а синдикатите да имат правото да договарят увеличението на работното време.
Той настоява също така да бъдат трансформирани някои държавни помощи за компаниите и да се намали корпоративният данък от 33,3% на 25%.
Макрон иска да бъдат закрити 120 000 работни места в държавната администрация и да се намалят държавните разходи с 60 милиарда евро за пет години.
Предвижда и 50 милиарда евро държавни инвестиции, финансирани от дълга, които да бъдат разпределени в сектори като екологичния преход, образованието, земеделието, транспорта и други.
Макрон ще поеме президентския пост от Франсоа Оланд в неделя, 14 май.