Кристалина Георгиева, която в момента е главен изпълнителен директор на Световната банка, е след кандидатите да заемат поста на подалата оставка Кристин Лагард за ръководител на Международния валутен фонд (МВФ).
Според „Ройтерс", сред кандидатите за поста, който традиционна се заема от европеец, са гуверньорът на Английската централна банка (BoE) Марк Карни, Йерун Дийселблум - бившият председател на еврогрупата и финансов министър на Холандия, гуверньорът на финландската централна банка Оли Рен, който е бивш заместник-председател на Европейската комисия, и Беноа Кьор, който е член на изпълнителния съвет на Европейската централна банка.
Изборът трябва да бъде направен до 12 септември, когато Кристин Лаград официално се оттегли от шефското място в МВФ, но вече се появиха информации, че изборът ще е труден и може МВФ временно да остане без управляващ директор.
Бъдещият шеф на МВФ ще се обсъжда на срещата на финансовите министри на Г-7, насрочена за петък във френския град на замъците Шантили. Финансовите министри на Германия, Франция, Великобритания и Италия, заедно с колегите си от САЩ, Япония и Канада, ще обсъждат двата ръководни поста - на групата на Световната банка и на Международния валутен фонд.
Според „Ройтерс", с най-големи шансове за шеф на МВФ е гуверньорът на BoE Марк Карни, който вече е започнал кампанията си с първа среща с американския финансов министър Стивън Мнучин, а както е известно за ръководните постове на двете световни финансови институции САЩ имат много голяма тежест. Допълнително преимущество за Карни е, че е канадец, но е с британски и ирландски паспорт, и ръководи BoE вече 6 години (от 2013 година).
Повечето наблюдатели обаче виждат остър двубой между Карни и Дийселблум, тъй като официален представител на ЕС заяви, че някои страни от Съюза искат кандидатът за ръководител на МВФ да е от държава-членка на ЕС, като се изключва английския кандидат, тъй като Великобритания трябва да напусне ЕС в края на октомври.
Двама представители на ЕС обаче са казали пред „Ройтерс", че някои финансови министри от еврозоната предпочитат Кристалина Георгиева.
Освен като бивш български член на Европейската комисия, нейното име се появи и сред кандидатите за председател на Съвета на ЕС миналата седмица. В крайна сметка четирите ръководни поста в ЕС - председател на Европейската комисия, председател на Европейския парламент, председател на Съвета на ЕС и Върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност, останаха без представител на източноевропейските страни. Затова не е изключено Кристалина Георгиева да се пребори за шефския пост на МВФ.