Исландското момиче, което няма право на име 5

03.01.2013 | 18:40
по статията работи: Александър Димитров
Блер се бори с държавата, за да извоюва едно от най-изконните права на човека
Исландското момиче, което няма право на име
Снимка: Thinkstock/Guliver

 

Много хора се борят за различни каузи. Какво е обаче да се бориш за...правото си на име?

15-годишно исландско момиче води битка с държавата, за да може законно да ползва името, което му е дадено от неговата майка. Блер на исландски значи „лек бриз“, но не присъства в списъка с имена, одобрени от правителството. И поради това Блер не се казва Блер, а Стълка, или в превод - „момиче“.

Подобно на редица други държави, сред които спадат и Германия и Дания, Исландия има фиксирани правила относно именуването на новородените. В Националния регистър попадат общо 1712 мъжки и 1853 женски имена, съвместими с исландската граматика и произношение. Според властите този списък ще предпази децата и от последващо унижение при неподходящо наименуване от страна на родителите.

Ако не са съгласни със статуквото, родителите могат да се явят пред специална комисия, която да одобри желаното име... или да не го признае.

В случая на Блер е станало ясно, че името ѝ не присъства в регистъра едва след покръстването ѝ. Стълка, както се казва по силата на закона, среща редица проблеми с официалните си документи и банковия си профил, уточнява "Асошиейтед прес".

Сега за пръв път в исландската история родител завежда дело срещу комисията по имената. Майката на Блер и самата тя не са съгласни тийнейджърката да продължава да разполага с нерожденото си име.

Исландските закони в тази насока се омекотяват постепенно. Така например преди години името Елвис е било прието безпроблемно, защото отговаря на изискванията на регистъра. Имена като Каролина, Сесил, Криста и други обаче не са били въведени поради факта, че английската буква „C” (с която започват те) не присъства в исландската азбука.


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
3.50/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Radost Atanasova 14.04.2013 | 17:15
Всеки е башка луд,други с цяла програма,че и тия,ще ми казва държавата как ще се казва детето ми.В Бг по времето на комунизма имаше такива списъци с имена в родилните домове и неможеше да си кръстиш детето със западно име,но това беше при комунизма,а тия в днешно време,луда работа.
Boriana Dzhivdzhanova 14.04.2013 | 22:49
Първо, в испанския английската буква "c" я има. Второ, "стълка"?! За пръв път чувам тази дума и изобщо не звучи на испанси с това "ъ". Момиче е chica, muchacha, niña...но "стълка"?! Моля, проверявайте си информацията преди да публикувате статиите!
Raya Dimitrova 15.04.2013 | 16:44
ИСЛАНДСКИ, моето момиче :))) Чети, преди да си публикуваш коментарите :))
Vania Pakova 15.04.2013 | 21:40
Защо ви се струва странно че Исландия има ограничения в имената.Та при нас също имаше преди промените.Моята дъщеря искахме да се казва Габриела и 1986г се подаваше молба до общината за да разреши.Чакахме 3 мес., и през това време имаше друго име.
Boriana Dzhivdzhanova 16.04.2013 | 11:00
Извинявам се, наистина, за предишния ми коментар. Просто имам дислексия. Препрочетох го няколко пъти и всеки път прочитах "испански". Грешката е моя. Желая приятен ден на всички! :))
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...