Най-богатите майстор-готвачи на света

23.07.2012 | 15:55
по статията работи: Петя Бързилска
Последният в класацията си докарва 8 млн. долара годишно, а първият - 38 млн. долара
Най-богатите майстор-готвачи на света
Снимка: Facebook профил на Гордън Рамзи

Роденият в Шотландия Гордън Рамзи (на снимката вляво) оглавява изготвената наскоро класация на сп. „Форбс“ за десетте най-печеливши майстор-готвачи в света.

Рамзи е известен с изисканите си ресторанти и висококачествените пъбове. Във Великобритания обаче той е по-популярен с ругатните си, отколкото с готвенето. Телевизионните фенове в Обединеното кралство свързват Рамзи с образа на бомбастичния водещ на риалити форматите „Кухнята на ада“ (Hell's Kitchen) и „Майстор готвач“ (Master Chef).

45-годишният Рамзи бавно разраства империята си от ресторанти в Ню Йорк и Лос Анджелис и продължава да развива телевизионния си бизнес, който е далеч по-доходоносен. Очаква се скоро да започне да се излъчва новото му шоу „Хотелки ад“ (Hotel Hell), в което той ще помага на закъсали собственици на малки хотели да превърнат бизнеса си в нещо по-печелившо. Най-вече заради телевизионните си предавания Гордън Рамзи оглавява класацията на сп. „Форбс“ с годишен доход от 38 млн. долара.

Втора в списъка на най-богатите готвачи е Рейчъл Рей (вдясно, снимка: Facebook профил на Рейчъл Рей), която е единственият кулинарен специалист в класацията, който не притежава ресторант. Не че за нея това има значение. Протежето на Опра Уинфри е научила много за това как се създава и управлява империя. Тя започва кариерата си през 2002 г. с предаванията „40 долара на ден“ („40$ a Day“) и „Ястия за 30 минути“ („30 Minute Meals"). Сега тя е водещ на три ток шоута, има списание и е автор на 20 готварски книги.

Австриецът Волфганг Пък (вляво, снимка: Facebook профил на Волфганф Пък) е трети в списъка с доходи в размер на 20 млн. долара годишно. Той оглавява бизнес, който включва 20 изискани ресторанта, няколко кетъринг фирми и верига заведения за бързо хранене „Wolfgang Puck Express“.

Пък е следван от Паула Дийн, която е готвач, водещ на кулинарно предаване в САЩ, собственик на ресторант, автор на кулинарни книги, а освен това е и актриса. Дийн печели 15 млн. долара на година. Наскоро стана ясно, че страда от диабет. Преди време тя отнесе доста критики от  кулинарния елит заради начина си на готвене, включващ много захар и масло. В момента Дийн продължава да се бори с болестта, но е по-слаба с 30 кг, като показа новата си изтъняла фигура на корицата на сп. People.

Петицата на най-печелившите майстор-готвачи допълва Марио Батали (вдясно, снимка: Wikipedia.org), чиито доходи са в размер на 13 млн. долара. Той е съсобственик на верига висококласни италиански ресторанти в Ню Йорк, Лос Анджелис и Лас Вегас. Също така Дийн е известна медийна личност и водещ на предаването „Дъвченето“ („The Chew“). Известен е с типичния си стил на обличане – шорти и оранжево сабо. 

Шести с 1 млн. долара по-малко е роденият във Франция Алън Дукасе, който печели 12 млн. долара на година, най-вече от ресторанта си Mix в Лас Вегас.

Американският кулинарен специалист и предприемач Тод Инглиш се нарежда на седмо място с доход от 11 млн. долара на година. Оказва се, че той е и изобретател, след като наскоро патентова нов тип грил.

Японецът Нобу Матсушима с годишен доход от 10 млн. долара е осми в списъка. Той е известен с ресторантите си, които смесват традиционната японска кухня с южноамерикански съставки. Най-вече благодарение на влиянието на актьора и негов бизнеспартньор Робърт Де Ниро, сега ресторантите на Матсушима могат да бъдат посетени в градове като Ню Йорк, Далас и Москва.

Предпоследен в списъка на сп. „Форбс“ е американецът Боби Флай (вляво, снимка: Facebook профил на Боби Флай), известен най-вече с повлияните си от мексиканската кухня ястия. Роденият в Ню Йорк готвач се нарежда на девето място с годишен доход от 9 млн. долара.

Последен сред десетте най-богати готвачи в света е Гай Фери, който печели 8 млн. долара годишно.

В момента той е най-голямата звезда на кулинарната телевизия Food Network, като предаванията му се излъчват до девет пъти на ден.

 

Тази статия ви хареса? Станете фен на страницата на Еcon.bg във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
4.75/7
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...