Нюйоркската шеметна история на Майкъл Блумбърг

27.07.2012 | 14:00
по статията работи: Петя Бързилска
Как се стига до върха на финансовия и политическия живот?
Нюйоркската шеметна история на Майкъл Блумбърг
Снимка: Facebook профил на Майкъл Блумбърг

Медийният магнат и кмет на Ню Йорк Майкъл Блумбърг започва своята нюйоркска история с пот и тежък труд в ниските етажи на инвестиционната банка Salomon Brothers. След малко повече от 20 години той превръща обезщетението, което получава от вече несъществуващата банка, в компания за милиарди долари, без която Уол Стрийт вече не може да съществува, разказва електронното издание „Бизнес инсайдър“.

Вдъхновяващата му история, която изобилства с моменти на спадове и подеми, разказва за човек, който се наслаждава както на успеха, така и на филантропията.

В момента той получава само по 1 долар годишна заплата, но по всичко личи, че парите са му напълно достатъчни. Според сп. „Форбс“ Блумбърг е 11-ият най-богат човек в САЩ и е на 20-то място сред най-богатите в света

Милиардерът (на снимката долу вдясно; източник: Facebook профил на Майкъл Блумбърг) израства в Бостън в типично семейство от средната класа на САЩ. Той е роден на 14 февруари (Деня на Св. Валентин) 1942 г. близо до Бостън, Масачузетс. Баща му е счетоводител в местния млекозавод и работи по седем дни в седмицата, за да издържа 4-членното си семейство.

През 1964 г. Майкъл Блумбърг завършва Университета "Джонс Хопкинс" (Johns Hopkins University) и получава диплома за електроинженер. След това обаче младежът от Бостън се ориентира към сферата на финансите и получава магистърска степен по бизнес администрация от "Харвард Бизнес Скул“ (Harvard Business School).

Две години по-късно през 1966 г. по време на войната във Виетнам Блумбърг кандидатства за Офицерското училище към Въоръжените сили на САЩ. Кандидатурата му обаче не е одобрена заради това, че има плоски стъпала.

Началото

През същата година американецът е назначен от инвестиционната банка Sаlomon Brothers и започва работа в Ню Йорк. Началната му заплата в институцията е 9000 долара на година.

Началото в Sаlomon Brothers не е лесно.Ние робувахме, работейки по бельо в подземие без климатик, често със стек бири, който да направи нещата по-поносими“, казва Блумбърг за първите си дни в банката. „Всеки следобед брояхме полиците облигации и акции, струващи милиарди долари, като после (числото) се съобщаваше на банките. Полиците играеха ролята на обезпечение за „овърнайт“ кредити. През 1980 г. такива практики вече изглеждаха толкова странни, колкото и карети, теглени от коне“, казва още Блумбърг.

След като започва от дъното, Блумбърг успява да си прокара пътя нагоре, става търговец на съкровищни бонове, а през 1972 г. вече е и съдружник.

Той работи по 12 часа на ден, шест дни в седмицата.

Издигането

През 1976 г. днешният милиардер е съдружник, носещ неограничена отговорност, в Sаlomon Brothers. Освен това той заема добре звучащата длъжност „Ръководител на продажбите и търговията с акции“. През същата година Блумбърг се жени за първата си жена – Сюзан Браун. Те имат две деца - Емма и Джорджия. През 1993 г. двойката се разделя.

През 1979 г. главният изпълнителен директор на Sаlomon Brothers Джон Гутфройнд и съдружника във фирмата Били Саломон молят Блумбърг да напусне влиятелната си позиция като на шеф на търговията с акции и да оглави новото звено в областта на развиващите се компютърни системи. На тази смяна тогава се гледа като на понижение, но по-късно Блумбърг ще е благодарен за натрупания опит.

В петък на 31 юли 1981 г. нещата в Sаlomon Brothers се променят. Тогава партньорите в корпорацията са събрани на съвещание, на което се обявява, че частната компания Sаlomon Brothers ще се слее с публично търгуваната фирма за търговия със стоки за широко потребление Phibro Corporation. Същата вечер много от партньорите стават доста богати вследствие на сливането и спокойно си позволяват да празнуват.

Спънката

За Блумбърг нещата обаче не са толкова добри. На следващия ден на среща с Джон Гутфройнд и друг съдружник - Хенри Каугман, той и шепа други партньори са помолени да напуснат компанията.

Заради това, че го отстраняват от Sаlomon Brothers, Блумбърг получава 10 млн. долара под формата на пари и обръщаеми в акции облигации. Последният ден на Блумбърг в компанията е 30 септември 1981 г.

Новото начало

На следващия ден находчивият предприемач вече е стартирал собствена компания за информационни технологии.

Целта на Блумбърг е да предостави прозрачност и ефективност на продавачите и купувачите на финансови инструменти.

В малка стая под наем Блумбърг вкарва в действие дипломата си по електроинженерство от Университета Джон Хопкинс. В стартиращия си бизнес той инвестира 4 млн. долара от полученото обезщетение.

Първоначално името на компанията му е Innovative Market Solutions („Иновейтив Маркет Сълюшънс“). Тя си сътрудничи с четири други фирми за създаването на компютърен терминал, която да позволи на трейдърите да бъдат информирани за пазара на облигации.

През 1982 г. първият клиент на Блумбърг – инвестиционната фирма Merrill Lynch, поръчва и инсталира 22 терминала. Същевременно плаща на Блумбърг 30 млн. долара, за да получи 30%-ен дял от компанията му.

Интересно е, че в настоящите офиси на милиардера в Ню Йорк се помещават 22 аквариума, които символизират първата продажба на младата тогава компания.

Вътрешният двор на сградата на Блумбърг в Ню Йорк. Снимка: Sxc.hu

През 1986 г. името на фирмата се сменя на Bloomberg L.P. („Блумбърг Ел. Пи.“), а компанията се премества в по-голям офис в Ню Йорк. Година по-късно Bloomberg L.P. продава своя 5-хиляден терминал и стартира платформа за търговия с ценни книжа.

През 1989 г. Блумбърг изкупува обратно една трета от 30%-ния дял на  Merrill Lynch за 200 млн. долара. Компанията на американеца струва 2 млрд. долара само 8 години след създаването ѝ.

Големият бизнес успех

В началото на 90-те години Блумбърг стартира Bloomberg Business News („Блумбърг Бизнес Нюз“), Bloomberg Radio  (Блумбърг Рейдио“), Bloomberg TV ("Блумбърг Ти Ви“) и Bloomberg Markets Magazine („Блумбърг Маркет Магазин“).

100-хилядният терминал на предприемача е инсталиран през 1998 г. Взимайки по 1500 долара месечно за терминал, частната компания на Блумбърг става изключително печеливша.

Днес съществуват 310 хил. абонамента за финансовите новини и информационните услуги на Bloomberg L.P. За компанията в момента работят повече от 15 хил. души по целия свят.

Политическата кариера

През 2000 г. Майкъл Блумбърг решава, че иска да се кандидатира за кмет на Ню Йорк. Вместо обаче да бъде кандидат на Демократическата партия, чийто привърженик е дотогава, той решава да представлява редиците на Републиканската партия, тъй като смята, че с това има по-голяма вероятност да излезе начело сред партийните кандидати.

Въпреки това много малко хора са на мнение, че Блумбърг има реални шансове да спечели поста. По това време в Ню Йорк привържениците на Демократическата парт ия са пет пъти повече от тези на Републиканската.

Първичните избори за кмет на града са насрочени за 9 октомври 2001 г. Заради терористичния акт от 11 септември обаче те са отложени за по-късна дата.

По време на кампанията Блумбърг успява да надвие основния си конкурент от Републиканската партия. Освен това той предприема нова кампания, в която харчи 74 млн. долара, като помага за възстановяване на града след терористичната атака. В края на краищата Блумбърг успява да спечели изборите с 2% преднина в края на 2001 г. Той става кмет на Ню Йорк през януари 2002 г. и приема да получава само по 1 долар заплата на година. Милиардерът се отказва от поста на главен изпълнителен директор на компанията си и назначава Лекс Стануик на тази длъжност.

След взривяването на кулите-близнаци в Ню Йорк съществуват опасенията, че престъпността ще се увеличи, бизнесът ще напусне и ще са необходими няколко години, за да се съживи градът. Но откакто поема поста през 2002 г., Блумбърг е постигнал следното: ролята на социалното осигуряване е намаляла с 25%; броят на завършилите средно образование се е покачил с 40%; престъпността е намаляла с 35%; от октомври 2009 г. досега в най-големия град в САЩ има почти два пъти повече открити работни места в частния сектор, отколкото в следващите десет най-големи града в страната.

По време на първия му мандат като кмет на Ню Йорк рейтингът на Блумбърг пада до 24%. Благодарение на кампанията в размер на 85 млн. долара обаче той е преизбран на поста през 2005 г. През 2007 г. милиардерът решава да напусне Републиканската партия и се обявява за независим политик.

По време на икономическия спад през 2008 г. и 2009 г. Блумбърг решава, че ще се кандидатира за кмет на града за трети път. За кампанията си той дава 90 млн. долара. В момента протича третият мандат на милиардера.

Резултатът

Въпреки че както вече споменахме, получава годишна заплата в размер на 1 долар, чистото богатство на Блумбърг се оценява на 22 млрд. долара, което го нарежда на 11-о място по богатство в САЩ, според класацията на сп. „Форнс“ от март 2012 г. Смята се също, че милиардерът е най-богатият човек в Ню Йорк.

През годините предприемачът е дал повече от 2,4 млрд. долара за благотворителност в сферата на общественото здраве, околната среда, изкуството и образованието. Това го нарежда в петицата на класацията на 50-те най-големи филантропи в САЩ. Освен това той прави дарение за Университета „Принстън“ (Princeton University), където има общежитие с името „Емма Блумбърг“, кръстено на дъщеря му, която завършва учебното заведение през 2001 г.

Блумбърг също така притежава внушителни домове по цял свят – от Вейл, Колорадо, САЩ, до Лондон, Великобритания. Обаче вместо да живее в центъра на Ню Йорк, Блумбърг избира да прекарва дните си в дома си в крайния квартал "Ъпър Ист Сайт", който струва 17 млн. долара. Милиардерът освен това притежава имение за 10,5 млн. долара в Бермуда, къща за 10 млн. долара в Лондон, дом за 20 млн. долара в Саутхамптън (на снимката горе вляво; източник: Bing.com/maps) и апартамент за 1,5 млн. долара във Вейл. Като цяло той е собственик на 11 имота.

Майкъл Блумбърг също така обича достатъчно много скъпите си играчки. През 1976 г., когато е на 36 години, той започва да се обучава за пилот на самолет. В момента с удоволствие пилотира хиликоптера си за 4,5 млн. долара и рядко оставя контрола на професионалния пилот, който има задължението само да върне летателното возило в Ню Джърси, след като е оставил Блумбърг в офиса му в Ню Йорк. Същевременно милиардерът притежава и няколко частни самолета.

Все пак е факт, че както Блумбърг, така и неговата приятелка – инвестиционния банкер Диана Тейлър, често използват метрото в Ню Йорк. Интересно е, че когато не ходи на работа с частния си хеликоптер, милиардерът използва именно градската железница за тази цел (снимката вляво, източник: YouTube)

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...