Пеевски събира компаниите си под шапката на "Благоевград-БТ"

07.08.2017 | 17:15
по статията работи: econ.bg
С този процес по обединяване на собствеността на Пеевски ще се оформи един от най-големите холдинги в страната
Пеевски събира компаниите си под шапката на "Благоевград-БТ"
Снимка: БГНЕС

Публичната компания "Булгартабак холдинг" АД съобщи през сайта на фондовата борса, че е прехвърлила акции на дъщерни дружества към друга своя фирма. Съобщението е с днешна дата, 7 август. То е адресирано до обществеността и до Комисията за финансов надзор. От публикацията се разбира, че на 31 юли в Централния депозитар е регистрирано прехвърляне на 98.19% от акциите на "София-БТ"АД и 100% от акциите на "Плевен-БТ" на "Благоевград-БТ"АД.

Според данните за 2016 г. под шапката на благоевградското дружество влизат активи за над 1 млрд. лв., като неговите приходи и тези на дружествата, влезли в него, от началото на годината сумарно възлизат на същата сума, писа в края на юли седмичното издание "Капитал". То посочи, че явно след сделката, в която BAT купи марките и дистрибуторския бизнес от "Булгартабак" за 105 млн. евро, дъщерното му дружество "Благоевград БТ" скоростно се превръща в холдинг, концентриращ придобивките на депутата от ДПС Делян Пеевски през годините в различни сектори. Благоевградската компатия предстои да се прекръсти на БЛ-БТХ.

За двете сделки е поискано разрешение и сега те се оповестяват. За другите информацията е оскъдна и се разбира след вписвания на сделките в Търговския регистър.

През първата половина на годината "Техномаркет България", която до края на 2016 г. е официално притежание на Пеевски, а след това е прехвърлена на дубайската TGI Middle East, също е част от благоевградското дружество. Сделката е със свързано лице, тъй като офшорката е акционер в "Булгартабак" с 12% и има и представители в борда, но въпреки това не е поискано съгласие на акционерите.

На 30 юни "Благоевград БТ" се сдобива срещу неизвестна сума с още няколко свързани с Пеевски компании. Сред тях са "Лодис инвест" (собственик на мандри, произвеждащи млечни продукти под марките Lacrima и Frezco) и "Булвег трейд" (собственик на 80% от заленчуковата борса в с. Огняново). За тях не е искано разрешение от Комисията за защита на конкуренцията.

С този процес по обединяване на собствеността на Пеевски ще се оформи един от най-големите холдинги в страната.

В последната си декларация пред Сметната палата депутатът декларира влогове и собственост на фирми на стойност около 77 млн. лв. при 155 хил. лв. година по-рано.

Благоевградската фирма освен това наскоро е регистрирала дружество - "Юлиус Майнл България", което означава, че вероятно ще е дистрибутор на тази известна марка австрийско кафе.

Каквато и да е целта зад изграждането на благоевградския мегахолдинг обаче, засега той далеч не обхваща всичко с етикет "Пеевски" и само по-едрите други гроздове компании отчитат активи за 300-400 млн. лв., пише изданието. Сред тях е и официално признатата собственост на депутата, концентрирана най-вече в "НСН инвестмънт".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...