Канадският икономист Робърт Мъндел, носител на Нобелова награда за икономика и считан за идеен "баща" на еврото, е починал на 88-годишна възраст, информира Блумбърг. Кончината му бе потвърдена от София Джонсън, заместник-директор на програмата за икономически изследвания в Колумбийския университет, където Мъндел бе почетен професор.
Икономистът спечели Нобеловата награда през 1999 г. за теорията си, че за успеха на една единна валутна зона са необходими гъвкави пазари, включващи свободно движение на работници и капитал. Изследванията му полагат основите за създаването на еврото, учредено от 11 европейски правителства по-късно същата година.
Мъндел бе привърженик на идеите за отворения пазар, свободната търговия и ограниченото участие на държавата в икономиката. Идеите на икономиста са използвани и от американския президент Роналд Рейгън в икономическата му политика. Той бе поддръжник също така на фиксираните валутни курсове и през 2009 година, след най-тежката рецесия в световната икономика от 30-те години на 20 век, отново отправи призив курсът на еврото да бъде твърдо установен спрямо долара. Според него колебанията във валутните курсове са причинили дисбаланси, довели до световната финансова криза.
Идеите му противоречат на възгледите на Милтън Фридман, също носител на Нобелова награда, според когото гъвкавите валутни курсове са по-продуктивни за търговията, тъй като се коригират автоматично, докато същевременно позволяват на страните да контролират наличността на националните валути.