Днес е срещата на президента Румен Радев с руския му колега Владимир Путин. Българският държавен глава ще бъде в Русия, където утре ще участва в международния икономически форум в Санкт Петербург. В делегацията с президента са вицепремиерът Марияна Николова и председателят на парламентарната комисията по икономическа политика и туризъм Петър Кънев.
Двамата лидери ще разговарят в Константиновския дворец в Санкт Петербург.
България и Русия трябва да продължат сътрудничеството си в енергетиката и военната сфера независимо от санкциите срещу Москва и паралелно с превъоръжаването на българската армия. Това заяви Румен Радев в интервю, дадено за руската информационна агенция ТАСС в навечерието на участието му във форума в Санкт Петербург.
Като най-важна част от утрешната си визита в града на Нева президентът Радев сочи срещата с руския си колега Владимир Путин.
За да бъдат снети санкциите срещу Русия, трябва и „двете страни“ в конфликта в Източна Украйна да спазват Минските договорености. Това обаче не бива да ни пречи да развиваме българо-руското сътрудничество, „така, както го развиват нашите западни партньори“, подчертава държавният глава.
Президентът потвърждава, че България планира да получава руски природен газ и по газопровода „Турски поток“, но повтаря позицията си, че „най-надеждни и най-евтини“ биха били преките доставки през Черно море.
Румен Радев подчертава пред ТАСС, че осъществяването на проекта АЕЦ „Белене“ е „неизбежно“ предвид вложените милиарди на българския данъкоплатец и необходимостта на българската индустрия от надеждни енергоизточници.
Според президента „взаимноизгодното“ сътрудничество с Русия е нужно на България за поддържане на бойната готовност на наличното въоръжение на българската армия, понеже средствата, отделяни от правителството, са недостатъчни за пълно превъоръжаване.
Радев се обявява за „пълноценен диалог“ между НАТО и Русия. Предстоящото присъединяване на Република Северна Македония в Алианса „не може да бъде заплаха за никого“, а като цяло разширението на НАТО ще служи за „сдържане на конфликтния потенциал“ в Западните Балкани.
Днес Радев ще се срещне и с представители на българската общност в Санкт Петербург. В рамките на визитата си държавният глава ще разговаря с генералния секретар на ООН Антониу Гутериш и с премиера на Армения Никол Пашинян.