5. Предприемач: Даниел Ек
Създал: Spotify
Отказал се от образованието си в: Кралския технологичен институт в Швеция
Ек се отказва от следването си по инженерни науки в Кралския технологичен институт в Швеция осем седмици след приемането си през 2005 г. Решението на младия компютърен специалист, който създава първата си компания на 14, а на 16 години кандидатства за работа в Google, се оказва далновидно. Ек създава услугата за онлайн стрийминг на музика Spotify, която му носи милиони клиенти и милиони долари в банковата сметка.
6. Предприемач: Шон Фанинг
Създал: Napster
Отказал се от образованието си в: Университета Нортийстън
Преди да постигне световна слава със скандалната торент услуга за споделяне на музикални файлове Napster, Шон Фанинг напуска университета Нортийстън (Northeastern University) и се посвещава на проекта да превърне музиката в нещо безплатно и максимално достъпно. Популярността на Napster и делата срещу торент сайта носят на 19-годишния американец световна слава – Фанинг дори се появява на корицата на списание Time в броя от октомври 2000 г. Интересен факт е, че Фанинг пуска Napster за първи път докато още е в училище върху стар компютър Apple Macintosh.
Шон Фанинг. Снимка: Wikimedia Commons
7. Предприемач: Аарон Леви
Създал: Софтуерната компания Box
Отказал се от образованието си в: Университета в Южна Калифорния
Преди да разработи системата за управление на съдържанието в облака Box.net, Аарон Леви напуска Университета в Южна Калифорния, където следва до втори курс. Ходът е повече от успешен, в момента компанията Box обмисля първично предлагане на акции на борсата, което според анализатори може да ѝ донесе приходи от 3 млрд. долара.
Аарон Леви. Снимка: Flickr
8. Предприемач: Джак Дорси
Създал: Twitter
Отказал се от образованието си в: Университета на Ню Йорк
Дорси се мести в Ню Йорк, за да учи в местния университет, тъй като бил впечатлен от системите за комуникация на таксиметровите автомобили в мегаполиса. Въпросните системи вдъхновяват младежа да ги комбинира с възможностите на социалната мрежа LiveJournal и така да създаде Twitter. Самата социална мрежа се ражда като страничен проект на стартъп компанията Odeo, в която Джак Дорси работи, след като напуска университета.
Джак Дорси. Снимка: Flickr/David Shankbone
Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!