Топ 10 на лидерите, които променят света

04.01.2013 | 16:45
по статията работи: Петя Бързилска
Президентът Обама е влиятелен, но не оглавява класацията, съставена от списание Foreign Policy
Топ 10 на лидерите, които променят света

Списание Foreign Policy предлага интересна класация за най-влиятелните личности в света. Те са подредени според критерия, съдържащ се в схващането за влиянието като "мярка за способността на индивида (без чужда помощ) да предизвика промяна, която оказва значително влияние върху живота и съдбата на голям брой хора".

Въпреки че американският президент Барак Обама оглави през изминалата 2012 година няколко класации за влияние и популярност, то сега той е доста по-назад от първото място в списъка. Обама е изпреварен не само от руския си колега Владимир Путин, но и от германския канцлер Ангела Меркел, коментира iNews.bg.

Представяме ви класацията на международното списание:

1. НИКОЙ не заема първото място

Оказва се, че макар да има първо място в класацията, никой не го заема. Според анализа в нашия свят всеки чака някой друг да поеме отговорността за най-тежките и най-опасните предизвикателства в световен мащаб.

Лидерите са твърде заети да решават местните си затруднения и нямат интерес да поемат нарастващия списък с транснационални проблеми.

2. Путин – най-влиятелен сред държавните лидери

В персонализираната система на Русия, той все още заема своето място. Макар да не е толкова популярен, колкото бе, и страната вече да не разполага със съветската сфера на влияние, никой на планетата не е успял да консолидира в себе си повече власт и влияние както на национално, така и на регионално ниво от Владимир Путин.

В САЩ парите са по-важни от президента, коментира Foreign Policy.

3. Бен Бернанке – председател на Федералния резерв на САЩ, чиято икономика все още се бори в търсене на ново начало, заема третото място в класацията. В това отношение никой няма повече лостове и бутони от него. Светът има нужда от възстановяване на американската икономика и Бернанке е човекът, който най-много влияе върху този процес.

4. Ангела Меркел - германският канцлер, чиято дейност се определя като обединяваща Европа, е на четвърта позиция. Нейната работа, особено по отношение на еврофондовете, се счита за забележително политическо постижение.

5. Барак Обама изостава на едва пето място. Но дори когато Вашингтон се фокусира върху собствените си проблеми, президентът на САЩ има своето място сред 10-имата лидери на влияние. Администрацията на президента смята да наглежда еврозоната и ще спази до край ангажиментите си в Близкия изток. Според списанието САЩ ще задълбочи отношенията си в търговията и сигурността в Източна Азия и работата на Обама ще бъде от решаващо значение.

6. Марио Драги. След Обама се нарежда шефът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги, определян като пазител на Европа. Макар неговата работа далеч да не е завършена, ръководената от него банка е институцията, която предпазва Стария континет от "изтичане на кръв" в момент, когато е в криза.

7. Си Цзипин – генерален секретар на Китайската комунистическа партия (ККП). Прогресът на Китай е може би най-важната променлива в света и в момента той е човекът, който върти волана. През следващото десетилетие голямата азиатска страна трябва да извърши икономически и политически реформи и Си Цзипин ще трябва да взема важните решения за посоката им.

8 и 9. На осма и девета позиция имаме необичайно равенство. Заемат ги двама души от съвършено различни страни и сфери на влияние. Единият е Аятолах Хаменей – човекът, който държи духовното и политическото влияние в сърцето на един нестабилен регион. В средата на 2013 година президентът на Иран Махмуд Ахмадинеджад трябва да даде правомощия на Хаменей като нов държавен глава. Но какво ще бъде развитието на Иран и дали ще продължи ядрената си програма – тези въпроси ще ги реши най-вероятно Хаменей.

Равна с него е Кристин Лагард – лицето на Международния валутен фонд. Лагард е лидер на влияние, което се осъществява не в една и две страни. Но никога МВФ не е бил така важен както сега за Европа.

10. Абдула ибн Абдул Азиз ал Сауд. Кралят на Саудитска Арабия е човек, който има уникалната способност да движи пазарите, коментират от сп. Foreign Policy.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...