Топ 10 на милиардерите в света

09.03.2012 | 17:45
по статията работи: Александър Димитров
От Хонг Конг през Европа до САЩ и Бразилия богатите предприемачи показват какво е да се задържиш на върха по време на криза
Топ 10 на милиардерите в света
Снимка: Thinkstock/Guliver

Авторитетното списание Forbes отново представи подробен обзорен списък на световните милиардери за 2011 година. Изданието има традиции в подобни класации и се занимава с това от 25 години насам, проследявайки най-успешните предприемачи, чието благосъстояние достига понякога шокиращи размери.

На десето място е собственикът на веригата супермаркети Aldi Карл Абрехт. 92-годишният предприемач разполага с 25,4 милиарда долара в сметката си. Карл започва бизнес с брат си Тео малко след Втората световна война и малкото им квартално магазинче се превръща в огромна верига, известна с ниските си цени. След разпределяне на собствеността той получава по-доходоносните обекти в южната част на Германия и правата на марката във Великобритания, Австралия и САЩ.

Девети е Ли Ка-шин от Хонг Конг с 25,5 милиарда долара. От 2007 година насам Ка-шин не е присъствал в топ 10, но ето, че сега се завръща. Въпреки спадът в авоарите си с 500 милиона долара, той е най-богатият азиатец – за пръв път от 2004 година насам. Бизнесът му – главно в строителния бранш, осигурява работа на 270 хиляди души в 53 страни. Фондацията на Ка-шин е осъществила дарения от 1,6 милиарда долара в областта на медицината и образованието.

Шведът Стефан Першон (вляво, снимка: Wikimedia.org) е на осмо място с 26 милиарда долара в сметката си. Популярната негова верига за дрехи H&M съвсем скоро ще отвори магазин и на родна земя. Към текущия момент 2,500 магазини H&M обслужват потребители от 43 страни. Заклет спортист, Першон е основател на фондация, която се бори срещу употребата на наркотици сред младите.

Седми е Айке Батиста, който със своите 30 милиарда долара е най-богатият бразилец. Собственик на петролната компания OGX Petroleo e Gas Батиста се наслаждава на засилващия се в страната добив на ценния ресурс. През февруари 2011 той присъедини към собствеността си канадската фирма Ventana Gold за 1,5 милиарда долара. По думите му компанията притежава изключително обещаваща мина на територяита на Колумбия.

Американецът Лари Елисън разполага с внушителната сума от 36 милиарда долара. Собственикът на компютърната корпорация Oracle загуби 3,5 милиарда долара от състоянието си за година поради спад в продажбите. През февруари той закупи компанията Taleo за 1,9 милиарда като символ на насочването на Oracle към "облачните" технологии.

Пети е Амансио Ортега, собственик на модната верига Zara. В сметката на 75-годишния испанец има 37,5 милиарда долара – състояние, което му осигурява влизане за пръв път в топ 5 на класацията на Forbes. Част от неговите инвестиции се вливат в закупуването на сгради като Torre Picasso, 43-етажен небостъргач в Мадрид, в испанското футболното първенство и в конни състезания.

Французинът Бернар Арно отново е най-богатият европеец с четвърто място в класацията и 41 милиарда долара. Бизнесът му с луксозни стоки и по-специално – марката Louis Vuitton ("Луи Вюитон") върви изключително добре, а същевременно инвестициите му във веригата супермаркети Carrefour ("Карфур") са по-скоро рискован ход поради отстъпването с милиард надолу на цената на магазините.

Трети е Уорън Бъфет с 44 милиарда долара чисто в сметките си благодарение на застрахователния холдинг Berkshire Hathaway. Бъфет е един от застъпниците на законопроекта на Сената, който предвижда данъчно облагане от 30% за богаташите. Предприемачът е собственик на Berkshire Hathaway от далечната 1965 година.

На второ място е добре известният Бил Гейтс (вляво, снимка: Wikimedia.org), собственик на мултикорпорацията Microsoft. Благосъстоянието му възлиза на 61 милиарда долара, като Гейтс е известен и като един от най-заклетите филантропи в света – магнатът е отделил над 28 милиарда за различни дарителски инициативи. Известен с борбата си срещу полиомиелита (детски паралич), той е направил първата си стъпка към ликвидацията на ендемичното за някои страни заболяване – през януари Индия обяви първата си година, лишена от полиомиелит. Гейтс е обявил, че ще продължи да отделя по 200 милиона долара на година за борба с детския паралич.

За пореден път на първо място в класацията е мексиканецът Карлос Слим (вдясно, снимка: Wikimedia.org) с 69 милиарда долара чисто. Телекомуникационният магнат остава лидер въпреки отстъпването на състоянието му с 5 милиарда в сравнение с предишната година. През април месец 2011 година компанията му America Movil бе глобена с близо милиард долара поради монополистични практики. Над половината от приходите на Слим идват от America Movil, макар че напоследък предприемачът осъществява повече дейност със своята Carlos Slim фондация и фондацията Telmex.

В изчерпателната класация на милиардерите в света на списание Forbes присъстват общо 1153 имена. Пълния списък ще откриете тук.

Оцени статията:
1.75/6
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 07.11   1659 г. – Сключен е Пиренейският договор, който слага край на Френско-испанската война. 1816 г. – Александър I Павлович – цар на Русия и крал на Полша...