Топ 5 на шефовете, които трябва да бъдат уволнени

16.05.2012 | 10:30
по статията работи: Ралица Стоянова
Колко далеч можем да позволим на лидерите да стигнат, преди да ги подведем под отговорност за действията им?
Топ 5 на шефовете, които трябва да бъдат уволнени

 
Миналата седмица беше изпълнена със събития, касаещи изпълнителните директори на световно известни компании. Първо се създаде врявата около шефа на Yahoo Скот Томпсън, който беше включил в CV-то си диплома за компютърни науки, която всъщност няма. Скандалът с Томпсън в четвъртък беше засенчен от изпълнителния директор на американската банка J.P.Morgan Chase Джейми Даймън, който обяви, че банката е загубила 2 млрд. долара заради стратегическа грешка.

Поне още пет изпълнителни директори са допуснали дори още по-големи грешки. В обществото са уважавани заради позициите, които заемат, контрола над ресурсите, който упражняват, и личното си благосъстояние, но всъщност са причинили ужасяващи щети на компаниите си, засегнали са инвеститори и служители и отдавна е трябвало да бъдат уволнени, коментира авторитетното списание Forbes.

Ето го и топ 5 на изпълнителните директори, които трябва да си ходят според изданието:

5. Джон Чембърс, Cisco Systems

Той е най-дълго заемащият позицията изпълнителен директор от присъстващите в класацията. Той управлява компанията за мрежови технологии в интернет от 1995 г. насам. Под негово управление компанията постигна стремглав ръст, когато започна да инсталира мрежи. Акциите ѝ достигнаха 70 долара за лот през 2001 г. Но след неблагоприятната комбинация от рецесия, която намали бюджетите, и обръщането към облачните технологии, Cisco трябваше да си измисли нова стратегия. Чембърс изглеждаше като чудесен лидер на компанията, когато тя беше на печалба. След това я реорганизира три пъти, но това беше като да преподрежда столовете на палубата на Титаник - не доведе до никакви реални резултати. Време е Чембърс да си ходи, отсича Forbes.

4. Джефри Имелт, General Electric (GE)

GE e имала само 9 изпълнителни директори в 100-годишната си история. Последният от тях не беше добро попадение. След повече от десетилетие с ръст на приходите, печалбата на технологичния гигант започна да пада, откакто Имелт зае ръководния пост. Той удържа курса на кораба извън бурята, но го задвижи в кръг. Имелт пое лесния път на управление на парите, вместо да управлява продуктите на компанията. GE се спаси от фалит, но акциите ѝ струват с две трети по-малко от стойността им в момента, когато Имелт седна на директорския стол. Той няма визия за това как да върне растежа на компанията и трябваше да си е отишъл още през 2010 г.

3. Майк Дюк, WalMart

Дюк е изпълнителен директор на компанията от 2009 г. Известен е с това, че е знаел за незаконните дейности в търговската верига (дори най-вероятно ги е одобрявал и препоръчвал) и с това, че се е опитал да промени американското законодателство, за да намали отзвука от тях. По тази причина Дюк е трябвало да бъде уволнен отдавна, коментира Forbes. Ясно е, че ръководството и бордът на компанията са знаели, че Дюк е готов на всичко, дори и потенциално незаконно, за да доведе WalMart до печалба. Въпросът тук е колко далеч можем да позволим на лидерите да стигнат, преди да ги подведем под отговорност за действията им?

Не само скандалите са причина за неуспехите на WalMart. Компанията се нуждае от чисто нова стратегия, за да остане жизнеспособна, а такава няма да дойде от Дюк.

2. Едуард Ламперт, Sears Holding

Макар Ламперт да не е изпълнителен директор, а председател на борда на директорите на холдинга за недвижими имоти, ясно е кой дърпа юздите в Sears. Откакто това го прави Ламперт, той изпуска всяка цел. Акциите на холдинга се покачват от 30 долара за лот през 2004 г. до 170 долара през 2007 г., след това обаче започват до падат като през 2010 г. и 2012 г. достигнат отново 30 долара. От самото начало Ламперт няма идея как да донесе печалба на Sears и със сигурност е трябвало да си тръгне преди месеци, след като големите очаквания така и не се оправдаха.

1. Стив Балмър, Microsoft

Без съмнение Балмър е най-лошият изпълнителен директор на голяма публична компания в Америка в момента, коментира Forbes. Той не просто извади технологичния гигант от едни от най-бързо растящите и доходни пазари (този на таблетите например), ами и пожертва ръста и печалбите не само на своята компания, ами и на компании в "екосистемата" на Microsoft като Dell, Hewlett Packard и дори Nokia. Акциите на Microsoft достигнаха 60 долара за лот през 2000 г., след това паднаха до 20 долара за лот през 2002 г., а сега рядко достигат 30 долара за дял. Компанията не е просперирала изобщо, откакто Балмър е поел управлението ѝ преди десетилетие. Той трябваше да бъде сменен преди години от някой, който разбира бързото темпо на смяна при технологиите и би държал компанията актуална спрямо пазарните тенденции.

Станете фен на страницата на Econ.bg във Facebook!

Оцени статията:
4.94/8
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...