Главният прокурор Сотир Цацаров предложи процедурата по избор на негов наследник да започне възможно най-рано - на 15 юли, а изслушването на кандидатите и гласуването да стане на 14 ноември на заседание на пленум на ВСС.
Мандатът на Сотир Цацаров изтича на 10 януари 2020 г. и най-ранната възможна дата за откриване на процедурата по избор на нов главен прокурор е 10 юли, а най-късната - 10 септември.
"Моето предложение е да не се чака късната дата, а да започне възможно най-рано, за да има пълна възможност за осъществяването й, за да е нормална процедура. На практика част от съдебната прцедура съвпада и със съдебната ваканция", обясни Цацаров на заседанието на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет.
10 от членовете гласуваха предложението единодушно и приеха официално пленумът на ВСС да обяви началото на поцедурата на 15 юли. По закон следват четири дати на последователни заседания, които ще се проведат до края на юли 2019 г. - на 18, 22, 25 и 29 юли, на които да бъдат обсъждани предложения за бъдещ главен прокурор.
На 29 юли ще бъде последното четвърто заседание, след което започва да тече 14-дневен срок, в който кандидатите да представят концепциите си. Крайният срок за концепциите ще е 12 август.
До 7 октомври трябва да бъде готов окончателният доклад на Комисиите по професионална етика и атестиране и конкурси.
На 30 октомври ще се проведе заседание на прокурорска колегия за обсъждане на тези доклади, а до 6 септември ще се приемат въпроси от университети и неправителствени организации към кандидатите.
Изслушването на кандидатите и гласуването по избора на нов главен прокурор да стане на 14 ноември 2019 г. в четвъртък на заседание на пленум на ВСС, предложи Цацаров.
След консултациите при президента Румен Радев, Цацаров заяви, че възможно най-скоро ще внесе проект на хронограмата за предстоящия избор в прокурорската колегия на ВСС. Сега предстои времевият график да бъде обсъден от Пленума на съвета.
Министърът на правосъдието и прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) имат правомощия да предлагат кандидати за поста. Досега нито един правосъден министър не е правил предложение при избора на главен прокурор, а Данаил Кирилов вече заяви, че също няма да прави предложение.
Номинираните кандидати трябва да изработят и представят концепция за работата си, а пленумът на ВСС ги изслушва. Изборът се прави с т.нар. квалифицирано мнозинство - за да бъде избран един кандидат, трябва да получи подкрепата на не по-малко от 2/3 от членовете на ВСС. На практика поне 17 от общо 25 членове на съвета трябва да подкрепят бъдещия главен прокурор.
Процедурата продължава с предложение, което ВСС изпраща до президента, а той от своя страна може да подпише или да откаже да подпише указ за назначаването му. Ако държавният глава се възползва от правомощията си, то може да е еднократно и да откаже да подпише указ. В такъв случай процедурата се връща отново във ВСС.