Чуйте гласа на Алберт Айнщайн

15.11.2013 | 15:40
по статията работи: Георги Георгиев
В запис от 1941 г. гениалният немски физик говори за езика на науката
Чуйте гласа на Алберт Айнщайн

Чудили ли сте се какъв е бил гласът на един от най-блестящите умове на 20-век? През 1941 г, - време, в което аудиовизуалните технологии все още са в детството си, Алберт Айнщайн прочита на глас прочутото си есе „Универсалният език на науката“ пред членовете на Британската асоциация за развитие на науката. За щастие тогава гласът му се записва, а записът успява да оцелее по време на войната и да достигне непокътнат до наши дни.

В есето си Айнщайн ни говори първо за честите несъответствия между езика и мисленето.

„Не съществува ли мислене без използване на езика, а именно на концепции и концептуални комбинации, за които не е задължително думите да изкачат в съзнанието ни? Не се ли случва с всеки един от нас да се бори да открие нужните думи, макар че връзките между нещата вече са станали ясни?“

Въпреки това Айнщайн подчертава, че език и мислене не са изцяло несравними:

„Наднационалната природа на научните концепции и научния език се дължи на факта, че те са били създадени от най-добрите мозъци от всички страни и във всички епохи. Самостоятелно или чрез общи усилия и взимайки предвид крайния ефект, те създават духовните инструменти за техническите революции, които трансформират живота на човечеството през последните векове. Тяхната система от концепции е служила като ръководство в объркващия хаос от възприятия, така че да можем да се научим да възприемаме общоприети истини от определени наблюдения“.

Във финалната част от речта си Айнщайн набляга, че науката е само средството, а не крайната цел. Както отбелязват от сайта Open Culture това заключение идва е изказано светлината на тогавашните събития – Великобритания е в първите тежки години на Втората световна война, в които нацистка Германия владее континента и заплашва да нахлуе на Острова. Въпреки това думите на прочутия физик звучат не по-малко актуално и днес – 72 години по-късно. Затова си заслужава да ги чуем.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...