(Не)приказният замък на Ню Йорк (СНИМКИ) 10

08.10.2013 | 18:30
по статията работи: Сара Божинова
Вижте историята на рушащия се замък на Банерман
(Не)приказният замък на Ню Йорк (СНИМКИ)

В тази история няма принцеси, нито принцове и приказният елемент е ограничен и нетипичен, предупреждават от „МесиНесиЧик“ още в началото на разказа си. Дори и да изглежда като приказка от средновековието, съдбата на замъка Банерман, който се намира на остров Полепел, 50 мили северно от хаоса на Ню Йорк, е по модерно му тъжна. 

По-подходящ за зъл дух, отколкото за принцеса, единствените обитатели на замъка са били оръжия и опасни експлозиви. Сложната структура, подходяща за сцени от „Властелина на пръстените“, започва своята история от 1901г. Като луксозен военен склад за боеприпаси.

Франсис Банерман VI, шотландец, живеещ в Америка, става известен с купуването и продаването на военна екипировка и боеприпаси в края на американската гражданска война. До последните години на 19-ти век складираният материал надхвърля склaдовите помещения в Ню Йорк след като Бaнерман усвоява 90% от запасите, изоставени от испанците по време на испанско-американската война. Съхранението на 30 милиона експлозиви в сърцето на Голямата ябълка не изглежда да пасва на съседите и Банерман трябва да обмисли преместването на бизнеса си.

Площта на острова точно до р. Хъдсън е придобита от предприемача през 1900г, когато той започва и строежа на военния си арсенал. Освен това той строи и своя малка крепост – друг по-малък замък, видим от брега, чийто стени са декорирани с оръжия от собствената му колекция.

Банерман умира през 1918г.и продължителното строене на острова приключва. От тогава съдбата е твърде сурова със замъка. Ето поредицата от събития, които го доказват:

1920 г. - 200 тона боеприпаси избухват в помощна структура, унищожавайки част от комплекса.

1950 г.  – Ферибот, част от арсенала, се блъска в острова по време на буря и експлодира, причинявайки масивни щети на сградите. Бизнесът спада през последните десетилетия и островът е изоставен.

1969 г. – Година след като щатът Ню Йорк придобива права над острова и започва да прави турове за посетители, огромен пожар опустошава замъка. Покривите и подовете са разрушени и островът е затворен за публика.

2009 г. – След десетилетия на вандализъм, грабежи и пренебрегване, 30-40% от предната стена на структурата и половината от източната стена рухват.

Днес състоянието на замъка на Банерман е повече от плачевно, но има възможност да се промени. Специален тръст събира средства за реновирането му, а с помощта и съдействието на щатските власти, отваря врати и за посетители.

Всяка трета неделя от май до октомври можете да получите специален персонален тур и да се насладите на пикник край замъка в съпровод на традиционна нюйоркска група. Историци са на разположение за евентуални въпроси. Предлагат се също и разходки с каяци, а също така имате възможност и да организирате сватбата си на острова.

Вижте снимки на замъка на Банерман в НАШАТА ГАЛЕРИЯ.

145994

Остров Полепел. Снимка: Flickr

 

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...