12 неща, за които могат да ви убият в Северна Корея

21.08.2017 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Да се живее в затворената държава е не само трудно, но и опасно
12 неща, за които могат да ви убият в Северна Корея
Снимка: БГНЕС/EPA

Да се живее в Северна Корея е не само трудно, но и опасно за живота. Правилата са строги, а тези, които не ги спазват, биват жестоко наказвани. Смъртно наказание грози тези, които проявят неуважение към Върховния вожд или покажат афинитет към чужда култура... или поне така твърдят редица медии. Fishki събра списък с провинения, за които се твърди, че може да ви костват живота в Северна Корея. 

Спорно е обаче доколко са автентични новините за жестоките екзекуции на държавни чиновници и обикновени граждани.

В Северна Корея е забранено да се слуша чуждестранна музика. Радиото, телевизията и интернет се намират под тоталния контрол на спецслужбите. Всичко чуждо накърнява националните ценности, твърди Пхенян.

Неискрен траур. В периода на траур по предишния лидер Ким Чен Ир корейците трябва да плачат безутешно 100 дни. Тези, които не успяха достатъчно добре да пресъздадат скръбта си (с падане на колене и ридaене на висок глас) бяха изпратени в трудов лагер или осъдени на смърт.

Скръбта по загинали роднини също е забранена. Така през 2013-а Чан Сон Тек, чичото на върховния лидер Ким Чен Ун, бил осъден на смърт за опит за държавен преврат. След като бил убит, неговата жена направила коментар за случилото се. Скоро след това изчезнала безследно.Ким Чен Ун не обича, когато подчинените му заспиват по време на негови речи. Преди няколко години военният министър заспа по време на заседание... и беше разстрелян със зенитна установки ЗПУ-4 на военния полигон пред стотици свидетели.

Категорично е забранено в Северна Корея да се консумира алкохол. Изключение правят само националните празници. През 2013-а висш офицер беше застрелян, защото пил в периода на 100-дневния траур за смъртта на Ким Чен Ир.

В трудовите лагери на Северна Корея хората буквално умират от глад и това нерядко принуждава обитателите им да крадат. Наказанието е публичен разстрел. Препоръчително е на екзекуциите да присъстват и деца, за да се поучат.

Според Fishki, през 2015-а година в страната е била издадена смъртна присъда заради лошо управление на ферма за костенурки. Ким Чен Ун посетил стопанството и изразил недоволство, че работниците не са в състояние да размножават омари.

В Северна Корея на почит е само държавната телевизия. През 2013-а година 80 граждани са били публично разстреляни заради гледане на южнокорейски сериали. През 2014-а - още 50. Сред убитите имало и 10 държавни служители.

Едно телефонно обаждане до абонат в чужбина може да ви струва живота. Това е била съдбата на севернокореец, който през 2013-а година провел разговор със свои приятел в Южна Корея.

Гражданите на Северна Корея не могат свободно да използват интернет. Те имат достъп само до онлайн портали, от които се лее държавна пропаганда в изобилие.

Неуважителното отношение към лидерите.

В Северна Корея се изповядва само една религия - култът към личността на "Великия вожд". През 2013-а година, 80 души били убити, защото държали Библия в дома си.

Тъй като Северна Корея е затворена държава, трудно е да се прецени кои от новините са реални и кои са само за сплашване. Преди време светът беше разтърсен от новината, че известна севернокорейска певица е била разстреляна пред очите на семейството си за разпространение на фотография. Няколко месеца по-късно тя беше заснета на участие и беше по-жива от всякога.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...