Британците отново с интерес към имоти у нас

27.08.2019 | 13:55
по статията работи: econ.bg
За 10 хил. британци България е нов дом – страната ни е сред най-популярните дестинации за поданиците на кралицата за купуване на имоти. Повечето британци са се сдобили с парцели и къщи у нас още в началото на този век, когато имотите бяха доста евтини
Британците отново с интерес към имоти у нас
Снимка: Econ.bg

За 10 хил. британци България е нов дом – страната ни е сред най-популярните дестинации за поданиците на кралицата за купуване на имоти. Повечето британци са се сдобили с парцели и къщи у нас още в началото на този век, когато имотите бяха доста евтини.

Сега интересът отново започва да расте. През 2019 г. България се завърна в топ 10 в класация на Aplaceinthesun на най-добрите страни за закупуване на имот в чужбина от британските граждани.

Това е добра новина, коментира Полина Стойкова, управляващ директор на българска компания за недвижими имоти, според която имотната индустрия в страната се е поучила от финансовата криза.

“По онова време пазарът беше много млад, но сега можем да прогнозираме тенденциите по-добре. Научихме, че устойчивото развитие ще дойде чрез инвестиции в имоти за собствено ползване или дългосрочни инвестиции, а не чрез спекулативни покупки с цел бърза препродажба. Банките са много по-консервативни в отпускането на ипотечни кредити, а законите за планирането сега са по-стриктни – наред с всичко останало са съсредоточени и върху височината на сградите и плътността на застрояването. Всичко това ще помогне на България да избегне грешки от миналото”, коментира пред „Труд“ Стойкова.

В годините на бума страната беше доста проучвана от британци и на пръв поглед във всяко село или ски курорт имаше британски купувач, привлечен от ниските цени и други удобства.

Въпреки че продажбите в селските райони са далеч по-малко в сравнение с лудите години, селата, заобиколени от девствена природа, които все пак са близо до морския бряг или до малък или голям град, в момента отново привличат интереса на британците, пише изданието.

Колкото до това как Брекзит ще засегне покупката на имоти от британски граждани в България, предстои да видим. Но каквото и да се случи интересът към имотите в България никога няма да изчезне, защото която и част от страната да погледнете, цените остават най-ниските Европа, заключава британското издание.

Велико Търново и малките селца около планинския град са много привлекателни за покупка на имот от британците. Старата средновековна столица има дълга история и е живописен университетски град, пише британският сайт Aplaceinthesun. Университетът във Велико Търново е вторият по големина в страната и предлага възможности за приходи от отдаване на жилища под наем на всеки, който купи имот в града. Цената на едностаен апартамент започва от 30 хил. евро.

Имоти в добро състояние, отдавани под наем на студенти по време на семестъра, носят приходи от наем до 400 евро на месец. Сходни възможности за отдаване на жилища под наем на студенти дават и други университетски градове в страната, сред които Пловдив, София и Варна, отбелязва сайтът.

Една трета от всички запитвания в агенциите за имоти във Велико Търново идват от британци. “Инвестициите в имоти в града са стабилни. Селските къщи не се купуват толкова с инвестиционна цел, въпреки че има потенциал за превръщането им в семейни хотели. Повечето селски къщи са подходящи за хора, които искат промяна в начина на живот”, казва Полина Стойкова.

Извън села като Елена, Балван, Ветринци и Мусина, на до 25 км от Велико Търново къщи, които се нуждаят от ремонт, могат да бъдат закупени за едва 10 хил. евро или дори за по-малко. Ремонтирани двустайни или тристайни къщи в добро състояние с голям двор може да бъдат намерени на цена от около 30 хил. евро, пише Aplaceinthesun.

Не само селата в северната част на България отново започват да привличат интереса на чуждестранни купувачи. Селата около Пловдив също са на радара на купувачите, пише британският сайт Aplaceinthesun. Пловдив, древен град, разположен на седем хълма, гордо пое ролята си на Европейска столица на културата през 2019 г. Важен римски град, той все още пази много исторически елементи, сред които Стария град с калдъръмените му улици и един от най-добрите амфитеатри в света, пише британският сайт.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...