Бруталната архитектура в бивша Югославия 12

22.02.2014 | 14:00
по статията работи: Мария Стоянова
Социалистическите режими са оставили отражение на не едно изкуство
Бруталната архитектура в бивша Югославия

Социалистическите режими в Източна Европа са оставили траен отпечатък и върху архитектурата. Редица паметници в бруталистичен стил в бивша Югославия потвърждават това твърдение. С тях ни запознава изданието „Бизнес Инсайдър“.

„Брутализъм“ е течение в архитектурата, което се заражда в средата на миналия век. То се отнася за сгради от 60-ти и 70-те години. В този стил са създадени впечатляващи и необикновени за днешната съвременност паметници, фотографирани от белгийския фотограф Жан Кемпенаерс.

Той събира снимки на странните, наподобяващи извънземна намеса паметници, в книгата си „Spomenik” ( от сръбски - „паметник“). Много от паметниците били разрушени и изоставени. Той обаче решил да разбере какво е останало от тях. Това са едни от най-емблематичните монументи, създадени по времето на социалистическите режими в Източна Европа.

Хиляди архитектурни обекти били създадени по време на диктатурата на Йосип Тито в бивша Югославия през Втората световна война. Те са изработени от стоманобетон, стомана и гранит.

Паметниците са били популярна туристическа атракция преди. След разпадането на СССР обаче те са изгубили своята известност.

Ето и едни от най-известните паметници, част от бруталната архитектура в бившите югославски страни:

154314

Паметник в Илирска Бистрица, Словения в памет на словенските войници, намерили смъртта си по време на Втората световна война. Снимка: www.JanKempenaers.info

Всички паметници в бруталистичен стил можете да видите в галерията.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...