Великобритания в колапс пред бездомническата криза

01.02.2019 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Смъртта сред бездомниците е често срещана - случай в края на декември в Уестминстърската метростанция завладя националните заглавия. „Човекът беше умрял от хипотермия там“, казва Ерик Грийн, 56-годишен бездомник
Великобритания в колапс пред бездомническата криза
Снимка: БГНЕС

Броят на бездомниците във Великобритания се е повишил с 300% за период от осем години, според правителствени данни, които разкриват разширяваща се криза поради недостиг на жилища и скок в цените на наемите. Почти 1 300 души спят всяка нощ по улиците на столицата - епицентърът на нарастващия проблем, който най-накрая принуди местните и националните власти да действат, когато температурите спаднаха драстично в града.

Смъртта сред бездомниците е често срещана - случай в края на декември в Уестминстърската метростанция завладя националните заглавия. „Човекът беше умрял от хипотермия там“, казва Ерик Грийн, 56-годишен бездомник, който всеки ден се моли пред лондонския площад „Трафалгар‘ – на дъжд, пек или сняг. Увит в старото си палто, със скъсана шапка върху главата си, Грийн живее в сурови условия в продължение на две години и половина - откакто губи работата си като дърводелец, а след това и жилището си. Около 320 000 души в момента живеят на улицата или из центровете за спешно настаняване в цялата страна, според данни на един от главните приюти в страната, „Убежище“.

Повечето от тях са били изгонени от домовете си заради недостъпни наеми, а не заради събитие, случило се в живота им. "Например ако сте с много ниски доходи и се нуждаете от социална помощ, за да можете да плащате наема си. Когато наемът се покачва, става много трудно", казва Джон Спаркс, главен изпълнителен директор на приют „Криза“. - „Не се прави достатъчно“ – Благотворителните организации обвиняват социалната и жилищната политика на правителството за изостряне на проблема. "Трябва да изберем дали да инвестираме в социални домове или ще инвестираме в социалната система като цяло, за да подкрепим хората да излязат от положението на бездомници", каза Спаркс.

Обръщайки внимание на програмата за строги икономии, въведена в резултат на финансовата криза от 2008 г., правителството е съкратило десетки милиарди паунда за социални програми. През същия период населението на Лондон се е увеличило с повече от един милион души - от 7,8 на 8,8 милиона, подхранвано от високата раждаемост и международната миграция. Тези тенденции се отразяват в официалните статистически данни, които показват годишен ръст от 38% на броя на гражданите на ЕС без гражданство във Великобритания, спящи по улиците на Лондон.

Докато населението се е повишило, публичните инвестиции в социалните жилища са спаднали рязко, създавайки „перфектната буря“ за хората с ниски доходи. Правителството е отпуснало 36 700 за социални жилища в Англия през 2010-2011 година. Седем години по-късно тази цифра е паднала само до само 6 463. Кметът на Лондон Садик Хан постави проблема като акцент на кампанията си през 2016 г., като се ангажира да построи 116 000 социални жилища до 2022 година.

Хан стартира план за действие във връзка с проблема с бездомниците и призовава за повече финансиране от централното правителство. Правителството се ангажира да премахне бездомността до 2027 г., като отдели за това 100 милиона лири (115 милиона евро). Също така обеща 2 милиарда британски лири за период от 10 години за изграждане на социални жилища, но благотворителните организации поискаха повече.

"Те ще трябва да направят ужасно много повече във връзка с превенцията, социалната политика и изграждането на социални жилища, ако искат целта да бъде постигната“, каза Спаркс. "Ние искаме от тях да постигнат тези цели, но все още не правят достатъчно." 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...