Калифорнийският технологичен институт е на чело в класацията на Times Higher Education за най-добрите университети. Той запазва мястото си за трети пореден път, достигайки до максималния брой точки – 100.
Веднага след него се нарежда Харвард, който се изкачи с две позиции за да сподели второто място с британското висше училище Оксфорд. Мястото беше отстъпено от университета Станфорд, който от втора слезе до четвърта позиция.
На пето място отново е Масачузетския технологичен институт, а челната десетка се оформя съответно с университетите Принстън (на 6-то място), Кембридж (на 7-мо място), Калифорнийският университет, Бъркли (на 8-мо място), Чикагския университет (9-то място) и Лондонския колеж (на 10-то място).
В кои страни са най-добрите университети?
В топ 100 най-много са висшите учебни заведения от САЩ – 46. Великобритания е представена от 11 университета, а след нея е друга европейска страна – Холандия, с 8 университета.
Германия има 10 висши училища в първите 200, като най-високо оцененото – университетът в Мюних, е извън първите 50.
Номер едно за Азия е Токийският университет, който се придвижва от 27 до 23-то място в сравнение с миналата година.
Методологията, по която ранг листа се изготвя, включва четири основни категории – преподаване, изследвания, трансфер на знания и международен облик, като в излседването се прилагат 13 индикатора.
Организацията предлага още една класация базриана върху репутацията на университетите. Проучват се само научните и академични среди като целта отново е да се обособят най-реномираните учебни заведения.
Първенец за тази година по репутация е Харвард, следван от Масачузетския технологичен институт, Кеймбридж и Оксфорд.
Снимка: Wolrd University Rankings