Всеки трети плаж по българското Черноморие е неохраняем

27.05.2021 | 13:55
по статията работи: econ.bg
84 плажа от общо 232 по Черноморието, или всеки трети, остават неохраняеми и без спасители дни преди началото на сезон 2021
Всеки трети плаж по българското Черноморие е неохраняем
Снимка: под лиценза на creative commons

84 плажа от общо 232 по Черноморието, или всеки трети, остават неохраняеми и без спасители дни преди началото на сезон 2021, показа проверка на „Монитор“.

Причината е, че те са отдалечени, труднодостъпни или недостатъчно атрактивни за потенциалните наематели. Затова и от дълги години интерес към тях няма. От общо 109 плажни ивици на юг до момента са отдадени 58.

Останалите 51 остават без стопани

В това число и двата  плажа за природосъобразен туризъм - "Иракли" и "Корал".

Разчетите по общини сочат, че най-много ивици без спасители това лято ще има в община Царево, където неохраняеми остават 19 плажа, следвана от община Бургас с 13 безстопанствени ивици. В община Приморско неохраняеми са  останали 2 плажа, още 2  в община Созопол. Никой не е пожелал 7 плажа на територията на община Поморие и 8 в Несебър. Сред неохраняемите в община Царево са трите северни ивици и Попският плаж, също плаж  "Ахтопол", "Липите" и "Резово". В община Несебър сред ивиците без спасители са "Обзор - детски лагери", "Елените - изток 1" и "Елените - изток 2", както и "Несебър - изток". 

В община Поморие без наематели са  "Лахана", "Европа",  "Поморийска коса", "Поморие - север" и "Поморие - Буната". В Бургас  не са отдадени четирите плажни ивици в Сарафово и още толкова в квартал  Крайморие, както и на плажа "Росенец" и "Отманли" , които са пренаселени през лятото. В Созопол най-посещаваните ивици от тези, които остават без стопани, са  "Вромос", "Къмпинг Черноморец" и "Алепу". 

През последните няколко години държавата в лицето на областна управа Бургас осигуряваше спасители за седем от най-посещаваните безстопанствени ивици.

За този сезон обаче все още не са обявени търгове и не е ясно дали тази практика ще бъде продължена. 

Всички ивици, които са отдадени на концесия или под наем, вече са готови за началото на сезона. На повечето вече са поставени дори и чадъри, които до края на май ще са гратис. 

От 1 юни, когато официално е стартът на сезона, сянката и шезлонгът стават платени. Цените, на които ще се отдават плажните екстри, все още не са уточнени. Ако бъде приложена миналогодишната схема с пропорционално сваляне на концесионните такси, то цените може да паднат  наполовина и повече, както беше през лято 2020. В момента туристи по Южното Черноморие почти няма. В най-големия морски курорт Слънчев бряг почиват не повече от 200-300 подранили чужди летовници.

Областната администрация във Варна търси спасители за 14 неохраняеми пясъчни ивици в региона. Охраната на две от тях ще бъде осигурена чрез директно възлагане, а за останалите 12 е обявена обществена поръчка за 194 400 лв. без ДДС. Със средствата трябва да бъдат осигурени поне по двама спасители за 12 поста за срок от 3 месеца от начало на 15 юни. Държавният бюджет

ще осигури безопасността на плажуващите в комплекса "Чайка" на север от Варна и на южните ивици Галата, Черноморец, Фичоза и Камчия. 

На територията на област Добрич има 19 неохраняеми плажа. За поредна година от държавния бюджет се осигуряват средства за разполагане на водно-спасителни постове на посещавани плажни ивици, които не се стопанисват с договор за наем или концесия. Целта е да има готовност за летните месеци за плажни ивици с висока посещаемост и максимално гарантиране безопасността на туристите. От областната администрация в Добрич съобщиха, че предложените за държавна охрана плажове са одобрени. Предстои изготвяне и провеждане на процедура по избор на изпълнител за водноспасителна дейност.

На седем неохраняеми плажа ще бъдат разположени девет спасителни поста.

Държавата ще заплаща охраната на следните плажни ивици: на територията на община Шабла - „Добруджа север“ -1, „Добруджа - север“ -2, Крапец - северна част 2, Шабла, „Космос“; на територията на община Каварна - Болата; на територията на община Балчик - „Моби Дик“.

Неохраняеми остават 12 плажа на територията на област Добрич: в община Балчик - 4; в Каварна - 3, и в община Шабла - 5.

До края на май в курорта Албена ще работи само един спасителен пост с трима спасители. От 1 юни ще действат още 6 поста с 15 спасители, назначени от „Албена“ АД. Цените на сянката това лято в курорта ще бъдат по 2 лева за чадър и 2 лева за шезлонг, срещу 1 лев за чадър и 1 лев за шезлонг през лято 2020. Припомняме, че използването на шалтета са забранени заради пандемията.

13 български плажа са признати като най-чисти и най-безопасни в COVID пандемията. Плажът на Златни пясъци, Слънчев ден, Свети Влас, Поморие - изток, Дюни, Дюни-юг и Аркутино ще се кичат това лято с отличителния знак за качество "Син флаг". В списъка влизат още трите плажа на Слънчев бряг - северен, централен, юг, Несебър - юг и Созопол - централен и Харманите.

През настоящата година от престижната класация обаче са отпаднали плажовете на Албена и Бялата лагуна, както и дългогодишните участници Елените и Оазис.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...