Германия готви нови тежки ограничения

22.03.2021 | 12:50
по статията работи: econ.bg
Европа може да достигне колективен имунитет до средата юли, заяви вчера еврокомисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон, като изтъкна очакваното увеличаване на доставките на ваксини срещу Covid-19
Германия готви нови тежки ограничения
Снимка: под лиценза на creative commons

Европа може да достигне колективен имунитет до средата юли, заяви вчера еврокомисарят за вътрешния пазар Тиери Бретон, като изтъкна очакваното увеличаване на доставките на ваксини срещу Covid-19, предаде АФП.

"Да вземем една символична дата: на 14 юли (националния празник на Франция - бел.ред.) ние ще имаме възможността да достигнем имунитет на целия континент", каза еврокомисарят по френската телевизия Те Еф 1.

"Това е последната права, защото знаем, че за да победим тази пандемия, има само едно решение: да се ваксинираме. Ваксините идват", увери той.

По думите на Бретон между март и юни ще бъдат доставени между 300 и 350 милиона дози ваксини. Той уточни, че 60 милиона дози се очакват през март, 100 милиона през април и 120 милиона през май и че в Европа 55 завода вече произвеждат ваксини.

Германските власти готвят ново затягане на ограничителните мерки, за да овладеят третата вълна на коронавируса. Канцлерът Ангела Меркел и ръководителите на германските провинции ще обсъдят днес стратегията за борба с пандемията.

Срещата, планирана преди седмици, трябваше да бъде посветена на ново смекчаване на частичната блокада, но дневният ред се промени изцяло поради разпространението на британския вариант на вируса.

В предварителен документ за срещата, съставен от няколко провинции, се иска всички ограничения в страната, които трябваше да са в сила до края на март, да продължат да действат и през април.

Британската програма за масово ваксиниране е изправена пред двумесечно закъснение в случай, че Брюксел забрани износа на ваксини, но няма да помогне съществено на ЕС, показва анализ, поръчан от вестник "Гардиън". 

Доклад на компания, специализирана в анализ на данни, се казва, че забавянето на програмата за масово ваксиниране ще наруши плановете на правителството да отвори икономиката през лятото. Забраната за износ на ваксини, която ще бъде обсъдена от лидерите на 27-те страни-членки на ЕС в четвъртък, сериозно ще засегне усилията на здравните власти и може да принуди правителството да продължи ограниченията за хората. Според компанията обаче това няма да помогне особено на програмите за ваксиниране на самите европейски държави. По изчисления на фирмата сравнително малкият брой дози, които ще бъдат задържани в рамките на блока, ще ускорят ваксинирането на пълнолетните само с около една седмица. 

"Гардиън" посочва, че страните-членки на ЕС са администрирали 10,4 дози ваксина на 100 души в събота в сравнение със 42,7 дози на 100 във Великобритания. Междувременно в събота бе отчетен нов рекорд за направени ваксини за един ден във Великобритания – близо 880 000. В

случай на забрана на износа от ЕС и забавяне на пратка от 5 милиона дози с "АстраЗенека" от Индия, набелязаният краен срок за ваксиниране на всички пълнолетни на Острова в края на юли може да се измести към края на август, показва анализът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...