Десетте държави, в които най-лесно се прави бизнес

02.02.2015 | 19:00
по статията работи: Мина Стойчева
Ирландия е любимата дестинация на инвеститорите в Европа, показва класация
Десетте държави, в които най-лесно се прави бизнес
Снимка: Thinkstock/Guliver

Решили сте да създадете филиал на вече утвърдената си компания или сте готови да пристъпите към изнасяне на производството си извън граница? Преди да предприемете подобна крачка ще бъде добре да направите сериозно проучване на възможностите, които стоят пред вас.

Сериозно предимство в такъв случай, ще имат държавите, предлагащи улеснен режим за отварянето на нова фирма. Всяка година компанията TMF Group, която е специализирана в услуги в областта на човешките ресурси и във финансовата сфера, публикува класация на държави от цял свят според техните условия за правене на бизнес и перспективата за развитие в тях.

Ето и страните, които се нареждат на първите десет места за последната година:

10. Нова Зеландия – отварянето на нова фирма в тихоокеанската страна отнема не повече от един ден. За сравнение средният период за останалите държави от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) е над девет работни дни.

9. Барбадос – освен че е популярна със слънчевите си плажове в последно време островната държава навлиза смело на пазара на търговия с чуждестранна валута. Освен това тя се оказва апетитна хапка за инвеститорите, заради политическата си стабилност.

8. Великобритания – условията за стартиране на бизнес на Острова се обуславят от два основни фактора – Обединеното кралство е член на Европейския съюз (ЕС), но не е част от еврозоната. В същото време Лондон е водещ пазар за търговия на валута и привлича чуждестранни производители, както никой друг град в света.

7. Гърнзи – това е вторият по големина остров на Великобритания в Ламанша. Той не е част от Обединеното кралство, а е пряко подчинен на британската корона. Гърнзи се слави с особено безопасните си пристанища, където не се облагат с данъци богатството, продажбите и печалбата.

6. Австралия - в последните десет години държавата намали наполовина ставките на митата върху вноса, а корпоративният данък е един от най-ниските в рамките на ОИСР.

5. Пуерто Рико – предимството на островната държава е, че тя е част от САЩ, но в същото време има самостоятелна данъчна система. Там важи американското законодателство, но някои дейности се облагат с изключително ниски преференциални налози между 0 и 1%.

4. Бонер – островът се намира в Карибско море и е територия на Нидерландия. През 2001 г. властите там се опитаха да затегнат данъчния режим заради високото ниво на корупция. И до сега обаче Бонер се слави като популярна офшорна зона.

3. Ирландия – страната е любимата дестинация в Европа на чуждестранните инвеститори заради ниския размер на данъчните ставки там. Водещи компании на технологичния пазар като Google, Facebook и Paypal имат офиси в Дъблин, където налогът върху печалбата е в рамките на 25 на сто. Средният размер на ставката за страните от ОИСР е 41 на сто.

2. Хонг Конг – подобно на други държави в класацията, Хонг Конг се радва на особен режим като част от Китай и на автономия по отношение на данъчната си политика. Бившата британска територия се слави с особено улеснения си режим за получаване на разрешително за строеж.

1. Джърси – на челната позиция в класацията на TMF Group е най-големият британски остров в Ламанша, който се смята за истински „данъчен рай“. Славата на Джърси не е случайна – там размерът на ДДС е 0%, както и ставката на корпоративния налог.

Оцени статията:
1.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...