Индия се превръща в новия епицентър на коронавируса в света

31.08.2020 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Индия бързо се превръща в новия епицентър на коронавирусa в света, поставяйки рекорд за най-голямото увеличение за ден в случаите, съобщава Блумбърг. Експертите прогнозират, че скоро ще задмине Бразилия
Индия се превръща в новия епицентър на коронавируса в света
Снимка: под лиценза на creative commons

Индия бързо се превръща в новия епицентър на коронавирусa в света, поставяйки рекорд за най-голямото увеличение за ден в случаите, съобщава Блумбърг. Експертите прогнозират, че скоро ще задмине Бразилия, и в крайна сметка САЩ, като най-лошото огнище в световен мащаб, писа БГНЕС.

Повече от 78 761 нови случая са обявени в неделя, най-многото, което страната някога е отчитала за ден, а 971 смъртни случаи са регистрирани днес, което изтласква азиатската страна над Мексико като страната с третия най-голям брой смъртни случаи в целия свят. По сегашната траектория огнището в Индия ще засенчи Бразилия след около седмица, а САЩ след около два месеца. И за разлика от САЩ и Бразилия, растежът на случаите в Индия все още се ускорява седем месеца след съобщението за първия й случай на коронавирус на 30 януари. Патогенът едва е проникнал в обширните селски райони, където живее по-голямата част от нейното 1,3 милиарда население, след скока на случаите в пренаселените мегаградове.

„Индия е втората по големина държава в света и една от тези със сравнително лоша система за обществено здраве. Затова е неизбежно огнището на Индия да стане най-голямото в света“, каза Наман Шах, член на Националния институт по епидемиология в страната. „Няма да е изненадващо, независимо от това какво прави Индия“, каза Шах, член на екипа на индийското правителство по Covid-19.

От Филипините до Перу новият коронавирус създава уникален проблем за бедните страни: гъсто натъпканите бедняшки квартали, в които живеят милиони граждани, представляват идеални условия за разпространение на вируса, а икономическата им несигурност означава, че заключванията, необходими за сдържане на патогена, са неприемливи.

В развиващия се свят икономиките са принудени да заработят отново, дори когато вирусът все още се разраства, бързо пълнейки недофинансираните болници.

Списъкът с най-тежко засегнатите страни в световен мащаб съответно се измести от богати към бедни. След като преди държави като Италия, Испания и Великобритания бяха с най-големите огнища и най-висок брой смъртни случаи, сега САЩ е единствената напреднала икономика в челната десятка сред другите развиващи се страни като Мексико, Перу и Южна Африка.

В Индия амбициозната национална блокировка, наложена през март, беше премахната след два месеца, тъй като безработицата, гладът и масовата миграция на работници, напускащи градовете пеша, станаха твърде много за преодоляване. Оттогава правителството на министър-председателя Нарендра Моди съветва населението да „живее с вируса“, като същевременно дава свобода на местните служители да налагат ограничения на базата на отделните щати. Икономиката се сви с 18% през тримесечието до юни отпреди година, повече от която и да е друга голяма азиатска държава.

С проучвания на антитела в столицата Ню Делхи и други градове, които показват, че броят на хората с признаци на минала инфекция е между 40 и 200 пъти по-голям от официалния брой случаи, истинският размер на епидемията в Индия вероятно е много по-голям от съобщените 3,6 милиона инфекции. И има всички причини да се смята, че коронавирусът все още е в началото си в Индия. Голяма част от тежестта на коронавируса в страната досега е паднала върху нейните глобално свързани мегаполиси като Ню Делхи и Мумбай, но сега болестта започва да се премества в селските райони, където живеят близо 900 милиона души, а здравната инфраструктура е оскъдна. Липсата на тестове и медицинска помощ вероятно означава, че десетки инфекции и смъртни случаи не се отчитат.

„Болестта преминава от градски към селски райони, прехвърля се от щати с по-добра здравна инфраструктура към други места“, каза Раманан Лаксминараян, директор на Центъра за икономика и политика на динамиката на заболяванията, базиран в Ню Делхи и Вашингтон, окръг Колумбия. „Всичко това означава, че ще има повече смъртни случаи, но те няма да бъдат отчетени, защото няма да се регистрират никъде.“

Правителството на Моди често посочва официалната смъртност в Индия от около 1,8% – сред най-ниските в света – като доказателство, че управлява разпространението на вируса, дори и да не го сдържа. Но смъртните случаи вероятно са значително неотчетени. Анализ от трима икономисти от Националното бюро за икономически изследвания в Масачузетс установи, че смъртността на Индия е подобна на средната стойност в световен мащаб.

„Това, което сме направили, са забавени инфекции, но не сме успели да ограничим предаването“, каза Лаксминараян. „И това никога няма да е възможно в страна с големина на Индия и със здравната инфраструктура, която тя има.“

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...