Интересът към готовите за живеене селски къщи се увеличава трайно

29.03.2022 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Новорегистрираните жители на селата са се увеличили с 95 510, през 2021 г. новите жители на селата вече са 108 550, а оценката на асоциацията е тази година около 90 хил. българи да изберат живота на село
Интересът към готовите за живеене селски къщи се увеличава трайно
Снимка: под лиценза на creative commons

Интересът към алтернативни имоти, при това не само на думи, показват и данните на Асоциацията на българските села. Председателят й Борислав Борисов цитира данни на НСИ, според които за 2020 г. новорегистрираните жители на селата са се увеличили с 95 510, през 2021 г. новите жители на селата вече са 108 550, а оценката на асоциацията е тази година около 90 хил. българи да изберат живота на село. Данните бяха оповестени по време на бизнес дискусията на Imoti.net в София.

Разбивката показва, че 70% от тези хора идват от градовете, 27% са завърнали се от чужбина със спестени пари и едва 3% са от други села.

В основата на този процес е страхът, породен от пандемията, заради който се търсят по-изолирани имоти за живеене. Доказателство за това е и че тези нови жители на селата са хора, които не търсят по-евтин живот, а и повечето от тях са с престижни професии или са спестили от работа в чужбина. Борисов допълва, че има около 15-20% жители на села, чиято постоянна регистрация си е останала в съответния град, но реално живеят на село.

Така 52% от преместилите са за постоянно и не са в пенсионна възраст, 33% са купили селска къща за сезонно ползване и едва 15% с цел препродажба.

Търсят се предимно готови за живеене къщи и с поне 1 дка двор. По тази линия в някои села има голям дефицит, като търсенето надвишава 10 пъти предлагането. Става дума основно за близки до областните центрове села, които са добре развити. Има вече и села, в които нищо не се продава с изключение на полусъборени къщи, които обаче не се търсят, защото купувачите не искат да отлагат нанасянето заради ремонт с няколко години.

Изискването за голям двор прави непопулярни изпълнените вече проекти в няколко района на страната, основно на морето, които са къщи, близо една до друга в комплекси. В същото време има търсене на къщи в жилищни комплекси, но с голям прилежащ терен за двор, но такъв модел все още не е развит в България.

По данни на асоциацията при това развитие на пазара наемът или цената на една къща в такива развити и близки до областните центрове села са същите като на двустаен апартамент в съответния областен град.

Търсенето на селски имоти не се изчерпва само с жилищните нужди, а с интерес към изнасяне на производства, офиси и складови площи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...