Ето какво предвижда планът за двете години от началото до преговорите до момента, в който Великобритания окончателно ще си тръгне от съюза. Информацията е на агенция "Ройтерс", която е съчетала данните от официалната програма и от източници, които са част от европейските структури.
29 март: Мей уведомява парламента, че е изпратила до ЕС писмо с намерение за напускане. Очаква се писмото от няколко страници да бъде ръчно доставено до Европейския съвет и председателя му Доналд Туск от британското представителство в Брюксел.
31 март: Туск ще изпрати на 27 други държави указания за предстоящите преговори. Туск ще изложи позицията си по въпроса в Малта, където в сряда ще бъде на конгрес на дясноцентристките лидери. КОРЕПЕР, комитетът на постоянните представители на членките на ЕС в Брюксел, ще се събере за обсъждане на плановете му. Британският пратеник няма да участва в заседанието.
11 април: Съветници на европейските правителства ще обсъдят указанията в Брюксел. Ще последва нова среща на 24 април.
27 април: Съветът по общи въпроси ще се събере в Люксембург, за да подготви среща на държавите членки без Великобритания.
29 април: Лидерите на 27-те държави (без Великобритания) ще утвърдят указанията и ще дадат на Мишел Барние мандат като главен преговарящ от името на ЕС.
2 май: Барние ще предложи на Европейския съвет препоръки как трябва да минат преговорите. Същия месец Съветът по общи въпроси ще се срещне отново, за да издаде директиви за преговорите на Барние.
Юни: близо година след референдума преговорите най-после ще започнат лице в лице.
Възможно е Барние и британският преговарящ, министърът за Брекзит Дейвид Дейвис да се срещнат и по-рано – след срещата на върха през април – но формално преговорите ще могат да започнат едва след подписване на директивите.
Декември: това е срокът, в който Брюксел иска да е постигнато Споразумението за оттегляне в най-общи линии. Това включва сметката, която Лондон ще трябва да плати за текущите си задължения, въпроси, свързани с евроепйското право, по които Обединеното кралство в момента е страна, правилата за преминаване на границите между ЕС и Великобритания и статута както на европейските граждани, пребиваващи в кралството, така и на британците в съюза.
2018 г.: Целта на Мей е през идната година да е договорено споразумение за свободна търговия. Експерти обаче смятат, че две години не биха били достатъчни, а Брюксел настоява да отложи търговските преговори, докато сделката за "развода" не е оформена.
Октомври 2018 г.: дотогава Барние се надява Споразумението за оттегляне да е финализирано, за да се ратифицира в Европарламента и да се гласува в Европейския съвет до март следващата година.
Между есента на 2018 и пролетта на 2019 г.: шотландското правителство възнамерява да проведе референдум за независимост, когато условията по сделката са ясни. Лондон засега отказва да разреши референдума и допуска, че той би могъл да се случи едва след напускането.
29 март 2019 г.: Великобритания напуска ЕС.
По план събитието ще съвпадне с последния работен ден от тримесечието. Възможно е да се случи по-рано, ако Лондон и Брюксел сключат споразумение, но може и да се удължи в случая на съгласие. Не се очаква обаче ЕС да настоява за последното – има избори за нов Европарламент през май същата година.
Може да бъде договорен и "преходен период", в който да се работи по търговско споразумение и в който и бизнесът, и гражданите на преговарящите страни да се адаптират. Такъв период би могъл да отнеме две до пет години – а може и повече, ако Шотландия все пак проведе референдум и гласува да се отдели от Великобритания.