Бъкингамският дворец, музеят на мадам Тюсо и катедралата Сейнт Пол са магнит за туристите, които посещават Лондон, но нови изследвания показват, че столицата на Обединеното кралство е изпаднала за пръв път от топ 10 на най-резервираните туристически дестинации за европейските градове, съобщава БНР.
През юни резервациите а Лондон отбелязаха спад, съобщава агенция MarketWatch, цитирайки данни от фирмата за туристически изследвания ForwardKeys.
Това изследване на ForwardKeys показва тежкото състояние на туристическата индустрия както в Европа, така и в САЩ, като резервациите през 2020 година досега са спаднали с цели 99,6%.
Данните идват в момент, когато страните по света започват да облекчават въведените заради коронавирусната пандемия карантинни мерки и ограничителните меки за пътувания, което предизвиква оптимизъм, че туристическият сектор може да се възстанови навреме за принципно натоварения летен сезон.
Но данните на ForwardKeys обрисуват тревожна картина и подсказват, че надеждите за възстановяване може би са прекалено прибързани.
От най-резервирана туристическа дестинация преди година, сега Лондон падна на 11-то място, тъй като резервациите започнаха да се възстановят значително по-бавно от тези за другите европейски градове.
Според проучването на ForwardKeys, сега британската столица привлича около 5% от резервациите, направени през 2019 г., докато средната стойност за Европейския съюз е вече 23 на сто.
Франция е водеща в Европа, като резервациите за посещение на приятели и роднини бързо наближават нивата на миналата година.
"Лондон е един от най-популярните градове в света за посетителите. Така че, за да видите как той изпада от класацията топ 10 на европейките градове, само може да ви покаже колко вредно е въздействието на пандемията Covid-19 и мерките за нейното овладяване върху пътуванията до Обединеното кралство", отбеляза Оливие Понти от ForwardKeys.
"Въпреки това, сега, когато най-рестриктивните карантинни норми във Великобритания започват да се облекчават, очаквам скоро Лондон да се покачи обратно в класацията", допълни той.
Данните също така предполагат за слабо възстановяване за местните авиокомпании в САЩ. След първоначално възстановяване от дъната, достигнати в началото на април, при които резервациите се върнаха до 30% от нивата има през 2019 г., резервациите отново върнаха назад и вече са едва една пета от тези преди година.
Изследването на ForwardKeys би могло да притесни инвеститорите в акции на авиокомпании, хотелски вериги и туроператори, като IAG на British Airways International Airlines Group и нискотарифната easyJet, които се надяваха на стабилно възстановяване на пътуванията и на туристическия сектор.
Акциите на IAG се сринаха с две трети през тази година, докато тези на easyJet спаднаха с над 50%, като и двете авиокомпании предположиха, че ще се завърнат към нивата на полети от 2019 г. чак към 2023 г.
Индексът на авиокомпаниите Arca, който проследява акциите на основните авиокомпании, успя да нарасна с цели 44% от мартенските дъна, след като много държави започнаха да премахват забраните за пътуване и въведените карантинни мерки, но този индекс все още губи над 50% от началото на 2020 година.