Наемите на недвижими имоти в Гърция удариха червено и причината за това са електронните платформи през които се отдават еднократни нощувки под наем. Стигна се до там, че студенти отказват обучение в университети, тъй като не могат да намерят свободни жилища под наем. Подобни феномени са регистрирани на остров Крит и в Атина.
Според информация от сайтове за недвижими имоти става ясно, че жилища в центъра на Атина се предлагат от 6 евро на квадратен метър до астрономическата сума от 34 евро на кв.м. (което означава 1 700 евро за средно жилище от 50 квадратни метра). Впечатляващ е и случаят на партерно жилище, площ от 50 квадратни метра, което се отдава срещу 1000 евро на месец.
Увеличение на наемите е регистрирано почти във всички централни квартали като Панкратий, Кукаки, Амбелокипи, Ексархия, Метаксургио и редица други.
Данните, публикувани в сайтове за недвижими имоти в началото на септември, отбелязват увеличение на средните цени на наемите – главно в студентските градове – с 17% в Атина, 14% в Солун и 6% в останалата част на Гърция. Според същото проучване е регистрирано намаляване на предлагането на недвижими имоти за месечен наем, което се дължи на нарастването на краткосрочните наеми (Airbnb).
Регистриран е засилен интерес и към наемане и продажба на търговски площи. Наемите за магазини под 100 квадратни метра варират от 60 до 100 евро на кв.м. на месец. За по-големите магазини средният месечен наем е между 35 и 65 евро / кв.м.
Що се касае за продажби на жилища и там е регистриран възходящ процес, като основните купувачи са китайци, руснаци и турци. Въвеждането на „златна виза” в Гърция успешно стимулира пазара на недвижими имоти в страната. Увеличи се интересът от страна на руснаци, китайци, араби и граждани на други държави извън ЕС. Схемата е много привлекателна и освен това е по-конкурентна, отколкото в други европейски държави.
Изискванията за издаване от Гърция на „златна виза” на чужденци е те да са инвестирали поне 250 000 евро в недвижим имот в страната. За сравнение- в Кипър тази сума е 300 000 евро, а в Испания и Португалия- 500 000 евро. Така срещу четвърт милион евро поданиците на държави извън ЕС придобиват статут на европейски граждани. Те могат да пътуват свободно в шенгенското пространство и да остават в останалите шенгенски държави до 3 месеца годишно.
Схемата „златна виза” беше въведена в Гърция през лятото на 2013 г. Интересът към страната рязко нарасна от чужди граждани, които искат да имат своя собственост в някоя европейска държава. Облекченото издаване на разрешителни за пребиваване в страната засили инвестиционния интерес към ваканционни имоти. Гърция е дала досега 5000 визи по програмата „Златна виза“, предназначена за чужденци, които инвестират в недвижими имоти повече от 250 хиляди евро.