Водещите държави в предвиждането на промяната и помагането на своите граждани да се адаптират към нея се издигат като световни лидери в иновациите и технологичния напредък. Класацията на списание CEOWORLD за 2023 г. отразява тези страни, които са постигнали най-високи резултати в редица ключови категории. Неколкократният победител Люксембург, Лихтенщайн и Монако са на върха на списъка, доказвайки ангажимента си към иновациите и смелите технологични решения. Виждаме също, че държави като Швейцария, Норвегия, Ирландия и Сингапур също се издигат като лидери в промените, съобщава електронното издание pixotab.com.
Люксембург е на първо място в списъка, продължава да бъде световен пионер в предоставянето на правителствени онлайн услуги, мобилна достъпност и внедряването на високоскоростен интернет у дома. Тази страна изпреварва световната конкуренция и инвестира в технологичния си сектор, като се стреми да поддържа връзка между правителството и гражданите си в дигиталната ера.
Лихтенщайн и Монако са на второ и трето място, също се отличават с високи резултати в ключовите категории. Те са малки държави, но с голям ангажимент към технологични иновации и развитие на дигитални услуги за своите граждани.
Швейцария е на четвърто място, а Норвегия е на петто място. Те са известни с богатите си технологични и предприемачески екосистеми. Те съчетават високи стандарти на живот с високоразвити технологични решения, които подпомагат бизнеса и гражданите.
Ирландия и Сингапур са на шесто и седмо място и се отличават с предприемаческия си дух, и иновационния подход към промяната. Те създават благоприятни условия за стартъпи и инвестиции в технологичния сектор.
САЩ, Исландия и Дания са на осмо, девето и десето място съответно като продължават да бъдат технологични лидери, но са изправени пред конкуренцията на по-малки, но изключително иновативни страни.
За България, която се намира на 51-во място, има много работа предвид по-нататъшното подобряване на условията за иновации и технологичен напредък.
Изследователите от списание CEOWORLD са извършили обширен анализ, включително сравнение на 164 държави в 10 ключови категории. Техният подход се базира на оценка на 36 показателя, които са представени в скала от 1 до 100, като са сравнявани и претегляни по равноправен начин. Резултатите на класацията са основани на мнението на 120 000 лица, вземащи бизнес решения, които са били попитани за техните преценки относно развитието и иновациите в различните държави.
Изборът на страните в класацията се основава на консенсус от различни източници и експертиза от специалисти, както и на актуалните статистически данни. Този подход прави класацията на списание CEOWORLD релевантен инструмент за измерване на иновациите и технологичния напредък в държавите по света.