Най-скъпата европейска обработваема земя е в Холандия

27.03.2018 | 15:15
по статията работи: econ.bg
Последните данни на Евростат са за 2016 година
Най-скъпата европейска обработваема земя е в Холандия
Снимка: БГНЕС

Най-скъпата обработваема земя в държавите-членки на Европейския съюз е в Холандия – през 2016 г. средната цена там е достигала 63 хил. евро за хектар, сочат данни на европейската статистическа служба „Евростат”. Далеч зад нея е Италия с 40 хил. евро на хектар. В Западна Германия хектар обработваема земя се оценява на 32 503 евро, докато в източната част на страната тя струва само 13 811 евро. Най-евтина е била обработваемата земя в Румъния – около 2 хил. евро за хектар.

През периода 2011-2016 г. в най-голяма степен е поскъпнала обработваемата земя в страните от източната част на общността. В Чехия например цените са се утроили, достигайки средно 5 400 евро за хектар, което е малко под средната цена във Франция от 6 хил. евро за хектар. В Литва, Латвия, Естония и Унгаия цените са се удвоили за 5-годишния период до 3 хил. евро за хектар в балтийските републики и до 4 100 евро за хектар в Унгария.

Холандия е начело и по цената за арендуването на обработваемата земя – средно годишно по 791 евро за хектар. След нея е Дания с 536 евро за хектар и Австрия с 348 евро за хектар. През 2016 г. най-ниска аренда е плащана в Латвия – средно 46 евро за хектар.

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...