Парадоксът Индия

08.12.2012 | 14:30
по статията работи: Александър Димитров
16 щури факта за една от най-значимите световни икономики, която е изпъстрена със странности в бита
Парадоксът Индия
Снимка: Wikimedia

Индия е един много интересен феномен. Не само в културен и религиозен аспект, с екзотиката на всичко, което представлява. Говорим си и за все по-актуалния икономически потенциал на страната, гласена за един от определящите бъдещи играчи в схемата на международните отношения.

Два фактора определят текущия облик на държавата – огромното й население, плод на демографски бум, и все по-засилващият се с темповете си икономически растеж. И ако това е "ези", то "тура" на страната също е не по-малко интересна, макар и мрачна – фермерските самоубийства, предизвикателствата пред бумтящото общество, извеждащо все по-напред своята средна класа, но все още пропито с проблемите на бедността, на бюрокрацията, на корупцията и силно застъпената престъпност.

В тази статия обаче ще си говорим за някои парадокси, които понякога са смешни, понякога – трагични. Те са плод на екстравагантност, на налудничавост, на надменност – във всички случаи обаче носят екзотиката и дъха на индийската култура. Подборът е на електронното издание "Бизнес инсайдър".

Да построиш небостъргач и да го ползваш като свой дом

Мегаломанията на индийския милиардер Мукеш Амбани стига дотам, че той построява небостъргач с големина близо 37 хиляди квадратни метра. Зданието е наречени Antilla и струва близо 1 милиарда долара. Единствените жители на сградата са Амбани и неговото семейство, както и прислугата им.

Индийските сватби

Всеки, попаднал на поне един боливудски филм, знае за какво става дума. Сватбеният пазар в Индия се оценява на 11 милиарда долара. По-заможните граждани не отделят финанси само за яденето и приютяването на гостите в някое и друго заведение – те подготвят и подаръци за всеки поотделнo, че и повече.

Типична индийска булка. Снимка: Wikimedia.org

Хиляди умират, въпреки че хамбарите са пълни със зърно

Парадоксът на живота и смъртта в Индия стига дотам, съвсем сериозно. Зърно на стойност 1,5 милиарда долара, в обем цели 6 милиона тона, гние и остава неизползвано. Същевременно 43% от децата под 5 години са с тегло под нормата, а 3 хиляди подрастващи умират от недохранване и усложнения, свързани с това – всеки ден.

Раждане насила

В Индия е пълно със суеверни родители. Те или предизвикват преждевременно раждането, или го забавят, или планират кога въобще да забременят с оглед на дните, които ще се честват. Много от хиндуистите смятат, че дете, родено в определено време, ще има по-добър шанс да се справи с трудностите в живота.

Страната, в която се самоубиват най-много фермери

От 1995 година насам Индия се очертава като пример за черна хроника на фермерството. Задлъжнели и в невъзможност да изплатят заетото, над 250 хиляди души са сложили сами край на живота си. Много от тях обвиняват чуждестранни компании като Monsanto за продажбата на прекалено скъпи семена, която е регламентирана и даже насилвана с помощта на правителството.

Слабите сезони в комбинация с евтината изкупна цена на продукцията съсипват фермерите и водят до фаталния край за хиляди от тях.

Сила в ръцете на горските

Западният индийски щат Махаращра законно дава правото на горските да стрелят по (и дори да убиват!) бракониерите. Охранителите няма да бъдат подведени под каквото и да е отговорност. Причината за безумно строгите мерки е това, че бракониерството причинява изчезването на редица животински видове и заплашва десетки други.

Най-лошата бюрокрация в Азия

Това е тежката присъда, поставена от хонгконгската анализаторска фирма Political and Economic Risk Consultancy. Гражданите на Индия трябва да преминат през прословутото бюрократично блато, дори за да им бъде осигурена спешна медицинска помощ.

Куриозен е случаят с анти-бюрократичен активист, който е сменял цели 43 пъти работното си място. Причината? Работещите не харесвали прекалено революционните му възгледи, свикнали със затлачената държавна политика.

Куриозът да си жив, но да те водят мъртъв

В Индия има цяла пазарна ниша за фалшиви актове за смърт. Сантош Кумар Синг например се е борил цели девет години, за да докаже простия факт, че е... жив. Братята му го обявили за мъртъв и заграбили земята му, след като Сантош направил грешката да се ожени за жена от по-нисша каста. Това ви се струва шокиращо, но всъщност е печално честа практика в страната.

Единствената армия, която използва чили

Наистина. Индийските военни части са избрали да превърнат в оръжие т.нар. „призрачно чили“, което е най-лютивата чушка в света. Селскостопанските технологии са скритият коз на спецчастите, явно.


Снимка: Wikimedia.org

Що е то да те арестуват за харесване на Facebook статус?

Гражданката Шахийн Дхада е публикувала статус във Facebook, свързан с кончината на противоречивия политик Бал Такера. Приятелят ѝ Рену Шринивасан взел свободното решение да хареса въпросния статус. Впоследствие и двамата са арестувани, а случаят става ключов за дискусиите около свободата на словото в екзотичната страна.

Термитите и тяхната "храна"

Термитите имат доста интересно ястие в Индия. Статистики сочат, че животинките са изяли цели 10 милиона рупии (222 хиляди долара) в клон на Индийската държавна банка миналата година. Това може би е едно от най-скъпите „хранения“ в историята не само на страната, а на света.

Факторът „маймуни“

Съвсем логично изглежда от термитите да се прехвърлим на напаст, знайна за индийските предели – маймуните. Много често те правят пакости и осуетяват нормалното протичане на живота на гражданите. Затова ръководителите на метрото в Делхи са решили да наемат дресьори на маймуни, които да пропъждат зверчетата от влаковете в подземията. Същото се отнася и за площадите пред парламента и някои други важни административни сгради.

Дискриминация при недвижимото имущество

Принципно е незаконна всякаква дискриминация въз основа на каста, религия, пол, или други фактори. Въпреки това агенциите за недвижими имоти и рекламотдателите много често рекламират апартаменти за покупка или продажба... само ако са собственост на религиозни групи или по-висши касти.

Религията срещу уринирането

Приблизително 50% от населението на Индия не разполага със санитарен възел у дома си. Затова не е много учудващо, че хората правят тези неща навън, и най-вече – по фасадите на сградите. Рахул Тандън от „Би Би Си“ е попаднал случайно на семейство, открило панацеята за това. Хората са сложили снимки на индийски божества по стените на сградата, в която живеят. Така желаещите да се облекчат няма как да го направят – иначе би било богохулство.

По-черно от въглищата

Индийска неправителствена организация разкрива тъмните тайни на и без това черните въглища. Близо 70 хиляди деца нелегално работят като миньори в мините... и това е само в една част от страната, наречена Джаинтиа Хилс. За това не са виновни компаниите, а понякога и самите родители. Детето лесно се превръща в източник на финансови средства и те предпочитат да го пратят в мината, вместо в училище.

Щрак! И над половин милиард души са без ток

През месец юли прекъсване в захранването остави 600 милиона души без електричество. В страната са налице стриктни квоти, които трябва да бъдат спазвани от всеки щат. Понякога обаче – главно поради корупция, говорят недоволните граждани, нещата не стоят точно така и някой злоупотребява. Тогава се случват и такива инциденти, които парализират многомилионни градове.


Индийски ТЕЦ в сумрака на края на деня. Снимка: Wikimedia.org


Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
4.25/8
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...