Почти сто от морските ни плажове ще останат неохраняеми това лято

06.06.2024 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Общият брой на неохраняемите морски плажове в страната е 99, като в това число влизат и морските плажове за природосъобразен туризъм – Иракли, Корал, Бяла-Карадере
Почти сто от морските ни плажове ще останат неохраняеми това лято
Снимка: под лиценза на creative commons

Общият брой на неохраняемите морски плажове в страната е 99, като в това число влизат и морските плажове за природосъобразен туризъм – Иракли, Корал, Бяла-Карадере. Най-много неохраняеми морски плажове има в област Бургас – 50, следвана от област Варна – 28 и област Добрич – 19. Изглежда, че и почти цялата пясъчна ивица от Дуранкулак до Шабла влиза в този списък. По на юг също неохраняеми ще бъде зоната на Камчия и Шкорпиловци. На Южното Черноморие такива ще са плажовете в Стария град на Несебър, Ахелой, Крайморие, Вромос, Алепу и други.

Броят на неохраняемите плажове се променя ежегодно до средата на летния сезон. Те остават без осигурени водни спасители заради забавените процедури. Случват се и по-неприятни ситуации като дублиране на конкурсите, които провеждат Министерството на туризма и областната управа. Така на един и същи плаж най-изненадващо се появяват две различни фирми, които са спечелили конкурси за обезпечаването на сезона с водни спасители и медицински екипи.

Една от причините за липсата на интерес към плажовете, които се отдават на концесия или под наем, са промените в наредбата за водноспасителната дейност. Изпълнението ѝ увеличава многократно разходите за медицинско обслужване на плажа. Трудно се намират и спасители, оплакват се концесионери.

"Липсата на кадри при нас е също толкова сериозен проблем. Налага се да търсим и спасители. Даже не открихме спасители от други страни. На някои от ивиците ще има хора, които са на възраст 60-65 години, че дори и до 70-годишна възраст", каза Андрей Василев, представител на концесионерите на варненските плажове.

Областна администрация във Варна търси спасители за десет от най-посещаваните неохраняеми плажове в региона. На всеки от тях ще има спасителен пост с двама спасители. Осигурени са 430 000 лева за обезпечаването на тези плажни ивици.

"Беше отправено запитване към БЧК каква е обезпечеността за един спасителен пост, съответно изискванията колко спасители да има, какво включват техните разходи", обясни главният експерт в Областна администрация – Варна Милен Иванов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.06   451 г. – Битка на Каталаунските полета: Войските на римския военноначалник Флавий Аеций спират ордите на хуна Атила. 840 г. – Руан е нападнат от викингите,...