Десетки хиляди участваха в протести срещу задължителната ваксинация, здравните пропуски и други мерки срещу коронавируса. Най-много демонстрации имаше в Европа, но вълна на недоволство се надигна и в Австралия.
Най-многобройни бяха акциите във Франция, в която се предвижда всички служители в здравната сфера да бъдат задължително имунизирани, а посещенията на публични мероприятия и в заведения да бъдат разрешени само със здравни пропуски, в които се отбелязва ваксиниране, преболедуване или отрицателен PCR тест, съобщава БНР.
Над 160 хил. французи излязоха по улиците на редица градове в страната, съобщи официално полицията, като допълни, че броят им е увеличен в сравнение с идентични протести преди седмица, в които тогава участваха 114 000 души.
На демонстрация в центъра на Париж се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ, съобщи Франс прес.
Сблъсъци с полицията се разиграха и на демонстрациите в Атина, в които се включиха над 4000 души, недоволни от задължителната ваксинация и ограниченията за неимунизираните.
Демонстранти в столицата и в Солун поискаха оставката на премиера Кириакос Мицотакис, като обвиниха правителството му, че излага на риск единството на нацията.
Няколко хиляди протестираха и в Италия срещу COVID сертификатите за посещение на обществени места. Най-многобройна бе акцията в Рим, събрала към 3000 души. Демонстрации имаше в общо над 80 града в страната.
Няколко хиляди противници на ваксините се събраха на митинг и в центъра на Лондон.
Без маски, в нарушение на правилата, бяха хилядите протестиращи в Австралия, чието недоволство бе провокирано от намерението на властите ограничителните мерки в страната да останат в сила до октомври. 60 души бяха арестувани при сблъсъци с полицията в Сидни.