За първите пет месеца на годината изкупеното мляко в страната намалява със 7% на годишна база до 296 хил.т по данни на МЗм. България е сред страните в ЕС, където се отчита най-голямо свиване. Спадът в производството по оценки на Центъра за икономически анализи на селското стопанство (САРА) ще продължи и общото изкупено мляко за 2022 г. може да падне до 665 хил.т., писа специализираното електронно издание agrozona.bg
Според САРА България не е толкова силно засегната от сушата, за разлика от Централна и Западна Европа.Анализаторите от центъра очакват повишение при изкупните цени на кравето мляко, като в момента разликата с цената в ЕС-13 е около 11%, докато година по-рано е била 10%, което се допълва и от непрекъснато растящите разходи по линия на изхранването на животните.
Според данни на МЗм за произведените през 2021 г. млечни продукти, най-значимо увеличение има при сирена произведени по различна от класическата технология са 2498 т. (+93.6%), заквасено мляко за пиене с 4220 т. (22,7%), млечни мазнини с 232 т. (+22.6%), пресни сирена (включително извара) с 757 т. (12%) и кашкавал от овче мляко със 74 т. (+6,4%).
Развитие на млечната верига в света
Изкупеното мляко за периода януари-май 2022 г. в сравнение със същия период на 2021 г. намалява (-0,8%). Поради намаляване на броя на стадото (-1%), високите разходи и затруднения с фуражите заради сушата в голяма част от Европа, ситуацията на производството на мляко под миналогодишните нива ще продължи.
Цената на суровото мляко на Спот пазара Лоди в Италия в края на юли продължава да расте до 0,67 евро/л. Продължаващото увеличение на цените е сигнал за стабилно търсене на млечни продукти и дават основание да се предвижда, че на регулирания пазар, че на регулирания пазар до края на годината цената може да стигне 0,55 евро/кг.
Обезценката на еврото към долара, което до голяма степен се дължи на повишените лихвени равнища в САЩ до 2,25%, докато при депозитите от ЕЦБ, лихвите са 0%, води до подобряване на външната
конкурентоспособност при млечните продукти и ще спомогне за продължаване повишението при цените.
Европейският млечен кооператив Arla Foods прогнозира продължаващо покачване на изкупните цени на кравето мляко поради приспособяването на стопанствата към по-високите разходи за производство. Забелязва се намаление на общото предлагане на мляко за ЕС. Оценката за бъдещите перспективи е стабилна. По-високата инфлация при храните поставя под натиск цените на биологично произведеното
мляко.
Според USDА, екологичните ограничения са причина за намаляващото производство в държавите-членки на ЕС от Северозападна Европа. Броят на кравите е намалял с 800 хиляди глави от 2019 г. Нарастващата продуктивност не успява да компенсира намалението на стадото. Много фермери променят дейността си, отказвайки се да направят инвестициите свързани с новите изисквания. Очаква се производството на мляко в ЕС през 2022 г. да е с 0,3% помалко от произведеното през 2021, като спадът ще продължи и през следващите години поради промените в ОСП и новите приоритети в стратегията „От фермата до трапезата“.
Увеличава се търсенето на сирена от козе и овче мляко.