Фотографът Майкъл Лайт прекарва последното десетилетие в изследване на американския Запад от перспективата на хеликоптери и самолети. По време на полети над
недовършени строежи на общност, сформираща се в покрайнините на Лас Вегас, той наблюдава пряка връзка между минното дело и инвестицията в имоти, както и резултатите от икономическия
крах.
„Това беше нещо, което абстрактно отдавна подозирах: че добивната промишленост и индустрията за изграждане на селищна инфраструктура са двете страни на една и съща монета. Виждам цели планини, които стават част от затворени комплекси с луксозни къщи за „специално създадени общности“, само за да бъдат изоставени и да се превърнат в символ на банкрута. Това беше най-голото и скелетоподобно откровение на урбанизиращата заселваща машина, което някога съм виждал“, коментира фотографът за „ДизайнОбсървър“.
Проектът се казва „Курортът на езерото в Лас Вегас“ и представлява частично застроена луксозна част около изкуствено езеро, създадено като част от канализационната мрежа на града. Отпадъчните води от долината на Лас Вегас преминават през предградието Хендерсън, за да стигнат до езерото.
Местността се развива успешно след 1992 г. Разполага с няколко голф игрища, казино, луксозни хотели и други удобства. През 2002 г. Селин Дион става най-известният жител. Въпреки това през 2008 г. местността се разпада, защото първоначалните инвеститори, Transcontinental Corporation, имат дългове на стойност между 500 млн. и 1 млрд. долара дълг, образуван от спекулативни заеми с швейцарски банки.
Фотографиите на Майкъл Лайт показват именно как се е трансформирала местността след това. Можете да видите снимките, подбрани от „Уиърд“, в нашата ГАЛЕРИЯ.