Шум, алкохол, мръсотия: на Майорка става все по-лошо

04.07.2023 | 12:15
по статията работи: econ.bg
"Много от жителите вече не смеят да излязат от домовете си вечер. Страхуват се", казва Мигел Канелас от Майорка. Туристите, зажаднели за алкохол и парти, стъжняват живота на местните хора на острова
Шум, алкохол, мръсотия: на Майорка става все по-лошо
Снимка: под лиценза на creative commons

"Много от жителите вече не смеят да излязат от домовете си вечер. Страхуват се", казва Мигел Канелас от Майорка. Туристите, зажаднели за алкохол и парти, стъжняват живота на местните хора на острова, разказва "Дойче веле".

Мигел Канелас е обезпокоен. "Ситуацията е по-лоша от други години", казва председателят на Асоциацията на жителите на квартал Лас Маравияс, който обхваща по-голямата част от основната туристическа зона на Майорка. "Разбира се, ние тук живеем от туризма. Но все пак трябва да можем да живеем и спокойно".

Отдавна животът за местните не е спокоен, уверява той. "Много от местните жители вече не излизат доброволно от домовете си вечер. Страхуват се", добавя Канелас.

Прословутата парти зона край столицата Палма отново е превзета от жадните за партита туристи. Особено се развихрят германците, запалени по футбола, женските компании и приятелите по чашка - както всяка година в началото на лятото.

Плая де Палма е предпочитана дестинация и за десетки хиляди испански абитуриенти от континенталната част на страната, които искат да отпразнуват подобаващо завършването си. Десетки барове и дискотеки са разположени по крайбрежната алея на дългия повече от пет километра плаж.

"Проблемът е, че хората си правят партита на улицата", казва Хуан Мигел Ферер. През 2015 ресторантьорът поставя началото на инициативата "Палма бийч", целяща да превърне туристическата зона в качествена дестинация. Ферер заменя табуретките с шезлонги, а бирата - с "Бакарди".

Той няма нищо против това хората да се веселят, но не и когато го правят на улицата.

В Асоциацията на хотелиерите в Плая де Палма, която представлява 114 хотела, също смятат, че може да се празнува и без да се прекалява. "Вярно е, че този туризъм също генерира приходи. Но промяната не може да бъде спряна", казват от организацията, която се опитва да популяризира Плая де Палма като семейна дестинация. "Не искаме партитата да са единствената причина гостите да идват при нас", казват от асоциацията.

Реалността обаче е друга - поне по това време на годината. Още на обяд плажното парти вече е в разгара си, от преносими тонколони гърми музика, а на пясъка се трупат празни бирени бутилки. Посред бял ден пияни хора се разхождат безпомощно, из въздуха се носи миризма на урина, разлята бира, плажно мляко и пържени храни. С още и още алкохол почиващите се снабдяват от безбройните супермаркети.

Срещу всичко това протестират хотелиерите, ресторантьорите и операторите на дискотеки, които в свое обръщение осъдиха "тревожната ситуация" в Плая де Палма.

"Липсата на контрол върху употребата на алкохол на обществени места и на ефективни разпоредби за санкциониране на подобно поведение застрашават настоящето и бъдещето на този важен туристически район", се казва в изявлението.

Всъщност градската управа и правителството на Балеарските острови от години се опитват да се справят с проблема. Всички са единодушни, че алкохолният туризъм вече не е желан.

"Това е точно обратното на нашата цел да подобрим конкурентоспособността на островите чрез устойчив, отговорен и висококачествен туризъм", е записано още в уводната част на действащия от 2020 година закон срещу прекомерния туризъм.

В обръщението си местните предприемачи настояват за енергични и ефективни мерки за справяне с "нетърпимата ситуация". Те искат ясни правила и строги санкции, за да спре употребата на алкохол на обществени места. Освен това е необходимо засилено полицейско присъствие, за да се гарантира спазването на тези разпоредби.

"Проблемът е, че няма контрол", казва Хуан Мигел Ферер от "Палма Бийч". Шумът, масовото пиене на алкохол на обществени места, бутилките на плажа - всичко това е забранено от много години. Почиващите, които нарушават правилата, трябва да очакват високи глоби. Патрулиращи полицаи, които биха могли да гарантират спазването на правилата, обаче не се срещат никъде на Плая де Палма, оплаква се той.

Мигел Канелас от Асоциацията на жителите също смята, че това е истинският проблем. "Тук просто има твърде малко полицаи", казва той. А ако въобще има полицейски служители, те са или на мотоциклети, или в патрулни коли. "Но това не помага", убеден е Канелас.

Според него полицаите би трябвало да ходят пеша или да карат велосипеди, за да могат да се обръщат директно към туристите, да налагат глоба в случай на съмнение и да я събират веднага. "Това би имало незабавен ефект", сигурен е представителят на гражданското сдружение.

Но да се каже е по-лесно, отколкото да се направи. Защото санкционирането е сложно, когато става въпрос за чуждестранни туристи. Град Палма все още не е намерил ефективен начин за събиране на глобите в тези случаи. Както уверяват от полицията, испанската правна уредба не позволява събирането на глоби на място, наложени въз основа на общинска наредба.

Така на полицията не ѝ остава нищо друго, освен да предупреждава нарушителите на Плая де Палма.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...