“Блумбърг”: Планът на Путин за транзит на природен газ през Турция е нереалистичен

09.12.2014 | 13:15
по статията работи: Мина Стойчева
Той би коствал прекалено сериозни инвестиции на страната, смятат анализатори
“Блумбърг”: Планът на Путин за транзит на природен газ през Турция е нереалистичен
Снимка: Thinkstock/Guliver

Планът на руския президент Владимир Путин за транзит на природен газ през Турция е нереалистичен, пише „Блумбърг“. В началото на миналата седмица държавният глава обяви, че Москва се отказва от построяването на тръбопровода „Южен поток“.

Тогава той представи план „Б“, според който ще се построи газопровод до Турция, преминаващ през Черно море. Той трябва да доставя синьо гориво на държавата и на останалата част от Стария континент. Тази идея обаче може да не бъде много по-успешна от първоначалния план за „Южен поток“, пише изданието.

Анализатори очакват трудностите около осъществяването на газопродова през България да подпомогнат турско-гръцкия план, според който транзита трябва да минава през двете държави.

Те твърдят, че в момента подобна идея не е изглежда привлекателно за страните от Европейския съюз (ЕС). Причината е в продължаващата криза в Украйна. Затова повечето държави-членки търсят алтернативи за доставки на природен газ от други части на света.

По думите на Владимир Путин, въпросното трасе трябва да бъде изградено от руския енергиен гигант „Газпром“ и да стига до турската държава. По тръбата трябва да преминава по-голямо количество синьо гориво, отколкото е необходимо на турците. Така останалата част от него ще бъде транспортирана по тръбопровод до Гърция, а оттам и към останалите европейски страни.

Според руския президент планът може да се реализира безпрепятствено. Турският енергиен министър Танер Йълдъз обаче коментира, че страната не иска да бъде по средата на конфликта между Европа и Русия. „Времето ще покаже дали подобен проект е осъществим“, смята той.

Анализаторът Симон Пирани от оксфордския институт за енергийни изследвания смята, че руският план за транзит през Турция е прекалено амбициозен. Очаква се въпросният газопровод да пренася около 63 млрд. куб. м. синьо гориво годишно.

Това количество представлява 10% от цялото европейско потребление. Планът предвижда 20 на сто от природния газ да бъде за Турция, а останалата да се разпределя в Европа. "Допълнителните мощности биха били полезни за Турция, но 63 млрд. куб. м. са прекалено много", смята Пирани.

Специалисти посочват, че подобен грандиозен проект може да коства много пари на Русия. „Вместо това страната може да се насочи към по-малки, но по-реалистични идеи“, смята Михаил Корчемкин, който анализира доставките на природен газ специално в региона на Източна Европа.

Турция е вторият най-голям пазар на "Газпром" за износ, след Германия и един от малкото, които са увеличили вноса на синьо гориво тази година, сочат данните на „Газпром“. Страната е получила 57% от природния си газ от Русия. 49 на сто от ресурса е внесен през Украйна, а останалата част през - газопровода "Син поток".

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...