Бизнесмени крият касите на фирмите си в Панама

21.06.2021 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Касата на българска фирма с големи наличности кеш се оказала в Панама с все управителя. Това е един от куриозите, с които са се сблъскали проверяващите от НАП при инспекциите в дружествата с големи касови наличности, стана ясно от интервю на служебния мин
Бизнесмени крият касите на фирмите си в Панама
Снимка: БГНЕС

Касата на българска фирма с големи наличности кеш се оказала в Панама с все управителя. Това е един от куриозите, с които са се сблъскали проверяващите от НАП при инспекциите в дружествата с големи касови наличности, стана ясно от интервю на служебния министър на финансите Асен Василев за Нова TV.

Той посочи, че с идването му в министерството и с промените в НАП е променен и начинът на действие на служителите в приходната агенция – те са били преориентирани да работят и да проверяват фирми, получаващи голям обществен ресурс, имащи голямо трансферно обслужване и големи касови наличности. „Резултатите започнаха да се виждат. Колегите от НАП започнаха да прозвъняват списъка с длъжниците и да им казват: Вместо да ви съдим, елате си направете план за разплащане“, разказа той като посочи, че по този начин, вече са събрани 4 млн. лева за една седмица, като се очаква следващата да са други 9 млн. лева.

„Като тръгнахме да правим проверките с големи касови наличности, излязоха фирми, които наистина имаха пари на каса. Там всичко е наред, проверките приключиха. Но излязоха и фирми, където управителят бил в Панама с касата. Или т.нар. Златен гьол, където стана публично, че всъщност имат касови апарати, които от 2018 не са отчитали към НАП.

Става въпрос за щети от десетки милиони към бюджета“, посочи Василев.

Той посочи също, че има дупка в Закона за обществените поръчки. И подчерта че през изминалата година половината държавни харчове са минали с обществени поръчки, останалите обаче през т.нар. инхаус процедури, при при които Законът за обществените поръчки позволява даването на пари на ръка. Такива са казусите с дружеството "Автомастрали" и язовирите в страната. При масирани проверки там беше установено, че 631 млн. лева са отделени за ремонт на 400 язовира у нас. Към днешна дата обаче са завършени само десет. 

"Един такъв проект са обществените поръчки за горивото за отопление. Там има много порочна практика – пуска се поръчката с висока акцизна ставка на горивата, след което се купува гориво с по-ниска акцизна ставка. Разликата е 30 лв. на тон. Има дупка в обществените поръчки”, поясни той. Именно поради тази прична от финансовото министерство са решили да спрат да изплащат средствата от фактури, които са с различни акцизи, in house процедурите са започнат да се публикуват онлайн. Опитва се и ограничаване на подобни процедури само до най-спешните.

Василев коментира и възложения наскоро одит на дейността на Агенцията за държавна финансова инспекция. До него се стигна, след като във финансовото министерство са постъпили сигнали за нарушения в дейността на структурата, свързани с почивна база в Албена. Според сигнала тя е отдадена за  стопанисване на сдружение с нестопанска цел „Асоциация на експертите по финансов контрол в България“, а за ремонта й са изразходвани държавни средства.

По повод разкритията, че фирма, продадена от новия председател на НАП Румен Спецов, дължи милиони на държавата и това се е знаело в момента на продажбата, Асен Василев посочи, че от това, което знае дотук, няма нарушение, направено от настоящия данъчен № 1. Припомни обаче, че случаят е даден на прокуратурата. „Главният прокурор е започнал проверка. Не мисля, че някой може да го обвини в пристрастие към текущото служебно правителство. Ако се окаже, че има какъвто и да е проблем, ще се вземат действия, но не смятам, че ще има проблем", заяви той.

По думите му предшественикът му Кирил Ананиев е нарушил закона,която е данъчноосигурителна тайна.

Според него бившият финансов министър е взимал номера от вътрешни проверки, до които самият Василев няма достъп. 

По казуса  със списъка на българските фирми, които попадат или потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC), ресорният министър бе заяви, че са излезли

3 физически лица и общо 64 фирми. 

"Това е най-голямата налагана единична санкция.", категоричен бе той, подчертавайки, че списъкът има потенциал да зарази цялата икономика. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 06.11   1315 г. – Данте Алигиери (на портрета) е осъден на доживотно изгнание от Флоренция, а ако се върне е заплашен от изгаряне на клада. 1521 г. – Фернандо Магелан...