Заради системното недофинансиране на образованието в България има около 1 млн. души, които са функционално неграмотни. На тези хора дори да им предложиш работа, нямат елементарната квалификация да я свършат, каза днес по Би Ти Ви финансистът Левон Хампарцумян, който стана "Банкер на 2018 г." От 18 години той е начело на най-голямата по активи банка в България - Уникредит Булбанк, но наскоро обяви, че през май догодина ще предаде поста на Теодора Петкова.
Банкерът допълни, че ако преди 30 години един не много образован човек след 3 месечен курс е можел да стане тракторист, днес това не е така. "Днес един трактор струва 30 хил. евро, а таблото му е малко по-просто от това на самолет – не може с три месеца да се научиш", посочи банкерът.
Хампарцумян посочи, че България е била най-бедната държава в Европа, дори по времето на комунизма. "През 1944 г. България е на същото икономическо положение като Дания – селскостопански държави с наченки на индустрия. След това едно развитие на социализъм ни докарва през 1990 г. да сме в икономически фалит. Не последните 30 години са ни вкарали в беля, а предишните 50 плюс следващите 30", обобщи той.
Коментирайки изказването на председателя на Асоциацията на банките Петър Андронов, че идва краят на ниските лихви, Левон Хампарцумян поясни, че ниските лихви от последните години са били мярка за стимулиране на икономиката за излизане от кризата и завъртане на колелото.
"Тази парична маса, при опасност от инфлация се изтегля и трябва лихвите да тръгнат нагоре. Това е начинът, по който централните банки прибират парите, които са напечатани, за да стимулират икономиките в лошите години. Не се очаква рязко повишаване, за да не се създава шок в икономиката", допълни той. Също днес управителят на БНБ Димитър Радев каза, че се очаква плавно показване на лихвите по кредите в България от втората половина на следващата година.