В. Велев: Ще се изсипят 30 млрд. лв. в икономиката, но растежът ще намалява

03.02.2022 | 12:30
по статията работи: econ.bg
В следващите 3 години в икономиката ще се изсипят допълнително над 30 милиарда лева, но вместо да се ускорява, икономическият растеж ще намалява, обяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев
В. Велев: Ще се изсипят 30 млрд. лв. в икономиката, но растежът ще намалява
Снимка: АИКБ

В следващите 3 години в икономиката ще се изсипят допълнително над 30 милиарда лева, но вместо да се ускорява, икономическият растеж ще намалява, обяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев, позовавайки се на средносрочната бюджетна прогноза на правителството. 

"За 3 години се предвижда да увеличим дълга с 16 милиарда, да поддържаме дефицит над 3%. Тук добавяме и 12 милиарда по Плана за възстановяване и устойчивост – станаха 28. Добавяме Х милиарди от спряната корупция и кражби. Тоест, има едни над 30 милиарда допълнително пари, които се изсипват в икономиката и тя не ускорява растежа си, а го забавя", изчисли Васил Велев.

Преди дни той настоя с планираната актуализация на Бюджет 2022 в периода юни-юли да бъде ревизирана именно средносрочната бюджетна прогноза.

Отново позовавайки се на прогнозната, която е представлява и мотиви към законопроекта за бюджета, председателят на АИКБ посочи, че икономическият растеж за 2024 г. е едва 3.4 процента. Планира се 3.7% растеж за 2023 г. и 4.8% за настоящата.

"Виждате как растежът, в резултат на това голямо изсипване на пари, даже се забавя, вместо да се ускорява. Но в същото време се подклажда инфлацията, отдалечаваме се от еврозоната. А инфлацията води до обедняване на хората", обясни пред БНР Васил Велев.

Той се спря и на размяната на остри реплики между бизнеса и финансовия министър Асен Василев. "Времето за назначаване на работодатели и за изваждането им от пазара отмина отдавна“, посочи председателят на АИКБ.

Преди дни работодателските организации публикуваха общо отворено писмо, с което искат извенение от вицепремиера и финансов министър заради негово изказване, че "от пазара трябва да се извадят некомпетентни и некадърни работодатели, които не могат да плащат така, че да няма работещи бедни". 

Впоследствие Асен Василев заяви, че "за истината не трябва да се извинява".

"Истината е, че в момента, ако погледнем продуктивността на труда, България е около малко на 50% от средната продуктивност на труда в ЕС. Ако погледнем нивото на заплащане, нашето заплащане е около 26% от средното в ЕС. Т.е. производителността на труда значително изпреварва заплащането", поясни също вицепремиерът и министър на финансите. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...