Васил Велев: Бизнесът да намали цените, за да влезем в еврозоната

20.01.2023 | 13:05
по статията работи: econ.bg
Народното събрание намали тавана на цените на електроенергията, над който изплащат компенсации на бизнеса. Това ще позволи на бизнеса да намали цените, защото по този параметър не отговаряме на изискванията за еврозоната, каза Велев
Васил Велев: Бизнесът да намали цените, за да влезем в еврозоната
Снимка: АИКБ

Цените да бъда понижени, за да бъде намалена инфлацията и да можем да влезем в еврозоната от началото на 2024 г., призова Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Бизнесът трябва да увеличи доходите без да вдига цените, а дори се обърнахме с призив към него да намали цените, заяви Васил Велев.

Асоциацията на организациите на българските работодатели представи приоритетите си за 2023 г. Сред тях са влизане в еврозоната и в Шенген. За целта трябва да се възстанови ценовата стабилност, обясни Васил Велев. България изпълнява всички формални критерии за приемане на еврото с изключение на нивото на инфлацията.

Народното събрание намали тавана на цените на електроенергията, над който изплащат компенсации на бизнеса. Това ще позволи на бизнеса да намали цените, защото по този параметър не отговаряме на изискванията за еврозоната, каза Велев. Освен това, според него, трябва да бъде намален бюджетният дефицит. Въпреки изборите трябва да се ограничи популизма и да не се харчат пари, които нямаме, заяви Васил Велев.

Мерките за ограничаване ръста на инфлацията са необходими за членството ни в еврозоната и за благоденствието на обществото, заяви и Добри Митрев, председател на БСК. Ако успеем да подтиснем ръста на инфлацията, имаме шанс от 1 януари 2024 г. за сме член на еврозоната, допълни той.

Окончателният доклад за България и за готовността ни за членство в еврозоната ще излезе през месец май. Служебното правителство също иска дотогава годишната инфлация да стане поне под 10 на сто. Преговаряме с хранителните вериги, за да усетят хората, че цените намаляват, заяви служебният министър на икономиката Никола Стоянов по време на отчет на кабинета за свършената от него работа.

“Необходими са инвестиции - чужди и вътрешни. Затова управляващите трябва да предприемат мерки, за да има стимули предприемачите да инвестират в България”, каза Добри Митрев. При въвеждане на един регулаторен режим трябва да бъдат премахвани други два, допълни той. В България има 900 регулаторни режима, няма друга такава държава в Европа, прекомерният контрол отблъсква желаещите да правят инвестиции, заяви Добри Митрев.

Необходимо е да бъде преразгледан Националният план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), заяви Васил Велев. Според него в Плана има грандомански проекти, които граничат с научната фантастика, но са с огромен корупционен потенциал. Тези проекти са направени, защото няма национална стратегия за развитие на енергетиката, допълни той. Това, което беше представено, не е никаква стратегия, там са объркани целите, каза Васил Велев. 

“В стратегията липсва думата достъпна, а енергията трябва да е достъпна, сигурна и чиста. При тези грандомански инвестиции цената, които би се получила на микса на електроенергията, няма да бъде достъпна, няма да има кой да я купува”, допълни той. Според Весил Велев, ако бъдат премахнати грандоманските проекти от НПВУ, ще има пари за всяка фирма и всяко домакинство, с които да се финансира поставянето на фотоволтаици.

Праговете за приходите на производителите на електроенергия за всеки киловатчас са изключително високи, така че да остават свръхпечалбите в предприятията в енергетиката и от там да може да се краде, каза още Васил Велев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...