Везиева: Високата инфлация е следствие на невъзможността на производството да покрие потребителското търсене

26.10.2021 | 12:40
по статията работи: econ.bg
Надявам се след Нова година да излезем от тежкия период и кризата на дa остане зад гърба ни, казва икономическият министър
Везиева: Високата инфлация е следствие на невъзможността на производството да покрие потребителското търсене
Снимка: Пресцентър на Министерство на икономиката

Високата инфлация, което наблюдаваме и у нас, и в чужбина, е ефект от световната криза, свързана с пандемията. До голяма степен тя се дължи на факта, че производството не смогва да отговори на потребителския интерес. Потреблението нараства, предлагането намалява, което е инфлационен натиск. Това обясни в ефира на БНТ министърът на икономиката Даниела Везиева.

Тя отбеляза, че според всички данни – на НСИ, на БНБ, на Министерството на финансите, в момента инфлацията у нас е над 3%. И този процес се дължи на световната инфлационна криза, породена от пандемията и начина, по който тя се отрази на икономиката. Везиева обясни, че заради положението си във валутен борд, България не разполага с кой знае колко и какви механизми, с които да повлияе кой знае колко на тези процеси. „Можем да подпомагаме икономиката с мерки като действащите в момента, за да нормализираме процеса“, отбеляза тя.

Икономическият министър изрази надежда до края на годината да излезем от пандемичната криза и тежкият не само за България период да остане зад гърба ни. Тя припомни, че в летните месеци се е почувствал комфортът на икономическо възраждане, на растеж, което показват и дaнните на НСИ, на БНБ, на МВФ. Но сега новата вълна води до някои притеснения. И ако сегашните мерки не подействат, ще трябва да бъде въведен пълен локдаун, което ще върне страната ни и икономиката й в частност доста назад.

Според думите на Везиева ситуацията с инвестициите у нас не е толкова проблемна, макар COVID-19 със сигурност да се е отрази на чуждите инвестиции в България. „Според статистиката на БНБ има не толкова спад на преките инвестиции, колкото отлагането им във времето заради мерките срещу коронавируса, заради несигурността на пазара, които са чисто обективни причини“, обясни Везиева. Според нея, ако трябва да се измерят инвестициите, по-добре да се направим през активите, през капиталообразуването им, според които излиза, че те са на ниво 18% от БВП. „Имаме 700 млн. лв. ръст, от което следва, че не можем да кажем, че инвестициите спадат. 26 инвестиционни проекта са сертифицирани от началото на годината, чиято обща стойност 1.142 млрд. Очаква се тези инвестиции да отворят 2552 работни места.

Така че развиването на този процес продължава“, коментира още икономическият министър. Като добави, че през лятото България е изпитвала комфорт с усещането на растежа, а сега този пик на коронавируса отново е забавил нещата.

Според Везиева данъчната ни система към момента е добра и стабилна. Чрез фиксираните ставки показваме на инвеститорите, че у нас могат да разчитат на предвидимост, което е много важно за тях. Но другото важно нещо за тях е бизнес средата да е чиста, където имаме проблем. „Не ни е проблемът в данъчните реформи, нито в човешкия ресурс и квалификация, проблемът ни е в прозрачността на бизнес средата. И това, което правим в последните месеци, е да изчистим тази среда“, отбеляза тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....