Горанов: България ще кандидатства и за еврозоната, и за банковия съюз

13.06.2018 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Това е значителна промяна в позицията на правителството, тъй като досега то планираше да подаде молба за механизма ERM-2 може би още до края на юни, но беше против обвързването с изискванията за банковия съюз
Горанов: България ще кандидатства и за еврозоната, и за банковия съюз
Снимка: БГНЕС

България има намерение да кандидатства в рамките на една година за членство и в т.нар. чакалня за еврото, и в банковия съюз на еврозоната. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов, цитиран от "Ройтерс"и "Блумбърг".

Това е значителна промяна в позицията на правителството, тъй като досега то планираше да подаде молба за механизма ERM-2 може би още до края на юни, но беше против обвързването с изискванията за банковия съюз, включително защото формално това не е условие за включване сред държавите с единна валута.

По същата причина София отхвърли и препоръките на Европейската комисия и на Европейската централна банка от месец май първо да влезе в банковия съюз и след това да кандидаства за ERM-2 .

"Крайният резултат, както аз го виждам, е че в рамките на една година, ще сме способни да влезем едновременно в тясното сътрудничество в рамките на банковия съюз и на ERM", казва Горанов на бизнес конференция в София, цитиран от "Ройтерс".

Българският министър не коментира дали все пак в следващите по-малко от 3 седмици ще бъде подадена молба за започване на подготовка за еврото. По думите му в следващите дни български експерти ще имат "интензивни" разговори с представители на Европейската централна банка за процедурите и сроковете за двете кандидатури.

От известно време България отговаря на номиналните критерии за допускане в еврозоната, каквито са обвързването на обменния курс на лева в европейската валута, ниската инфлация и малкият публичен дълг. Но БВП на глава от населението - едва половината от средното за ЕС - и масовата корупция предизвикват тревога, че страната мож еби не е готова за единната валута, коментира "Ройтерс".

В България анализатори коментираха, че условията от Брюксел и Франкфурт са опит да се забави движението на страната към еврозоната. Кандидастването за банковия съюз може да отнеме поне половин година и да е предшествано от от оценка на качеството на активите на всички български банки.

"Ангажиментите, които ще бъдат поети към нас, трябва да бъдат категорични, за да не влизаме в безкрайна игра", казва още Горанов в явно напомняне за казуса с държането на страната извън Шенгенското пространство за движение през границите без паспорти. Техническите критерии са покрити отдавна, но решението така и не е взето от страните членки на Шенгенското споразумение, заради притесненията за ниско качество на правораздаването и корупция.

"Блумбърг" директно заявява в началото на репортажа си, че България е отстъпила под натиска на ЕС и ЕЦБ, настояващи още да се подобри управлението, икономиката, банките и независимостта на централната банка.

Агенцията посочва, че в ЕЦБ не са много ентусиазирани 4 години след рухването на четвъртата по големина банка в България (КТБ), предизвикало оставката на управителя на БНБ, както и предсрочни избори.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...