Горанов: Ще поискаме да влезем в ERM-2, когато сме готови, за да не ни откажат

02.12.2016 | 16:25
по статията работи: econ.bg
Той посочи, че страни, които са оказвали натиск да влязат в механизма на по-ранен етап, са получавали откази
Горанов: Ще поискаме да влезем в ERM-2, когато сме готови, за да не ни откажат
Снимка: БГНЕС

Искането България да влезе в така наречената чакалня на еврозоната, известна като механизма ERM-2, ще бъде отправено, когато страната е подготвена и има подкрепата на другите членки. Това заяви по време на парламентарния контрол министърът на финансите в оставка Владислав Горанов.

Той посочи, че страни, които са оказвали натиск да влязат в механизма на по-ранен етап, са получавали откази. Обясни, че преди страната да отправи такова искане е важно да се извърви дипломатически път, при който България да получи нужната подкрепа от ключовите членове на общия валутен съюз. Такъв съвет те получили от финансовите министри, които участват в ЕКОФИН.

Горанов съобщи и че за 12 декември имал насрочена среща по въпроса с германския си колега Волфганг Шойбле, но я бил отказал заради оставката на правителството, тъй като нямал достатъчно дълъг хоризонт на поста, за да води подобни разговори.

Отговорът на Горанов беше към питане от депутата от Реформаторския блок Мартин Димитров. В питането си той защити тезата, че е наистина рано да се говори за приемане на еврото, но ще е от полза за България да влезе в чакалнята, където се спазва строга дисциплина и може да се стои с години.

"На този етап имаме котва – фиксираният курс на лева към еврото. Важното е задържим тази котва, другото неминуемо ще дойде", обобщи Горанов.

Той допълни, че няма фиксирана дата за влизането на България в еврозоната, нито е добра тактика да се настоява за такава, защото това дразнело европейските партньори. "Вие знаете, че отдавна сме готови за Шенген, но не сме вътре", даде пример той.

В отговор на друг въпрос, отново от Реформаторите, но свързан с присъединяването на България към Европейския банков съюз, Горанов припомни, че само един от стълбовете на тази структура работи - за надзора. Той посочи и че след завършилия през лятото стрес тест на банките в България, в момента се проверява как работят БНБ и Комисията за финансов надзор. Очаква се Световната банка и МВФ да са готови с този анализ през май-юни. Освен това Горанов припомни, че влизането в този единен надзор не е едностранен процес. Той насърчи следващите управляващи да продължават да работят по тази цел.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...