Д-р Симидчиев: Почти сигурно е, че учебната година ще започне дистанционно

23.08.2021 | 09:45
по статията работи: econ.bg
Ако гледаме тенденциите, почти сигурно е, че учебната година ще трябва да започне в дистанционен формат. Това прогнозира пред Нова тв д-р Александър Симидчиев, председателят на парламентарната здравна комисия
Д-р Симидчиев: Почти сигурно е, че учебната година ще започне дистанционно
Снимка: под лиценза на creative commons

Ако гледаме тенденциите, почти сигурно е, че учебната година ще трябва да започне в дистанционен формат. Това прогнозира пред Нова тв д-р Александър Симидчиев, председателят на парламентарната здравна комисия. Пулмологът подчерта, че в момента у нас реално няма никакви ефективни мерки, повечето от тях са само на хартия. Дори спрямо ваксинацията няма добра кампания.

„Ако продължаваме да правим това, което и сега, ще имаме пикове и след тази вълна. Нивото на колективна имунна защита е ниско. Продължаваме да не правим ефективни мерки, говорим за стандартните неща – дистанция, маски, дезинфекция, коментира пулмологът.същевременно говорим и за ваксинация, но реална, хубава кампания нямаме.

Той е предложил на депутатите да бъдат отделени специални средства за провеждането на разяснителна кампания относно ваксините. Имаме нужда от конкретни, информативни и въздействащи послания спрямо възраженията на хората, обясни той.

Не говорим за хипотези, а за реални данни. Вече две от областите са в червената зона, а други две са много близо до нея. За съжаление, новата вълна ще дойде точно преди началото на учебната година. Ще повторим нещо, което вече знаем, защото действаме по еднакъв начин. Мерките са само на хартия, но не се реализират на практика, добави д-р Симидчиев.

Когато живеем в общност - трябва да се съобразяваме с някои неща. Ако решим да пием алкохол, ние ограничаваме правата си за каране на автомобил. Това е въпрос на личен избор. Има правила, които защитават общността ни, категоричен бе той.

Според него изработването на добра ваксинационна кампания няма да спаси българските граждани от настоящата вълна на коронавируса, но ако не направим нищо – „след тази вълна ще има и следваща“.

Например – на морето мерки има, но не се спазват. На хартия пише, че имаме мерки, но когато няма контрол, когато собственото вътрешно разбиране липсва, значи нямаме мерки. Като имаме нестабилна политическа ситуация, хората – и без това объркани – не може да се обединим зад нещо, което ще съхрани общността ни, твърди той.

По отношение на твърденията, че има дискриманация спрямо неваксинираните, д-р Симидчием коментира: „Такива реплики като дискриминация са силни думи. Когато живеем в общност, трябва да се съобразяваме с различни неща. Това е въпрос на личен избор. Не се ограничават права, това са мерки за спасяване на общността ни. Чудно ми е защо много хора оспорват факти и говорят небивалици“.

Ако аз се ваксинирам, аз не пазя себе си, пазя другите, каза още веднъж той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...