Димитър Маргаритов: Търговците разчитат на неинформираността на потребителите

10.10.2018 | 11:10
по статията работи: econ.bg
„Относителният дял на жалбите, които касаят кредити, на фона на всички останали, не е много голям. Ние получаваме над 20 000 жалби годишно по различни потребителски въпроси“, каза той
Димитър Маргаритов: Търговците разчитат на неинформираността на потребителите
Снимка: Пресцентър КЗП

Основните проблеми в сферата на потребителското търсене и предлагане са свързани с това, че търговците разчитат на неинформираността на потребителите, стремейки се по някакъв начин да ги заблудят. Това заяви в предаването „Преди всички“ Димитър Маргаритов – председател на Комисията за защита на потребителите.

„Относителният дял на жалбите, които касаят кредити, на фона на всички останали, не е много голям. Ние получаваме над 20 000 жалби годишно по различни потребителски въпроси“, каза той.

Маргаритов посочи основния проблем, свързан с кредитите – опитът на кредитната институция да постави лицето, което получава кредит, в неравностойно положение като страна по договора. В тази насока са и оплакванията на хората: „Те чувстват една тежест, когато погасяват своите кредити и когато се правят опити да бъдат натоварвани с допълнителни разходи, освен стандартните вноски, които те дължат“.

За хората, които теглят ипотечни кредити, председателят на КЗП подчерта: „Първо – да изберат надежден кредитор. В момента има голяма конкуренция, предлагат се изгодни условия, но е възможно това не винаги да е така. Съветваме хората да направят съпоставка на няколко предложения. Следват поредица от действия, в които вече роля има и самата кредитна институция. Законът задължава кредитора да извърши проучване за кредитоспособност. Това е гаранция за кредитора, но е и гаранция за самия потребител. Потребителите на ипотечни кредити имат една допълнителна защита от това да подпишат нещо, без да са го прочели внимателно и без да са се информирали достатъчно точно за всички детайли. Това е 14-дневният срок, който законът дава след предоставянето на обвързващото предложение от страна на кредитната институция и в който срок потребителят трябва да вземе вече окончателното решение за подписването на договора. Полезна е и фигурата на т.нар. кредитни съветници, която законът въвежда за първи път. Тези регистрирани в БНБ лица могат да дадат компетентна консултация за всеки от компонентите на банковия кредит“.

Маргаритов посочи, че в момента се отпускат повече кредити и се наблюдава оживление на имотния пазар. Това е и причината цените на имотите да се повишават, добави той. Председателят на КЗП посъветва потребителите да се информират предварително какви са условията за посредническата услуга при закупуването на имот.

PHP Scriptler , MKASPY shell indir , alfa shell indir , sadrazam indir , shell indir , shell indir , Atasehir kuaf Atasehir kuafor , Kumluca g
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...