Това е единственият възможен момент в следващите пет години, за да влезем в еврозоната. Това заяви бившият министър на финансите и вицепремиер Симеон Дянков в ефира на Нова.
Той обясни, че сега е моментът да кажем, че Европа трябва да върви по пътя, които сама е определила. Трябва да влезем в еврозоната, категоричен е Дянков.
Бившият финансов министър коментира, че независимо какви отзиви чуваме от европейската комисия или европейските сили, ние покриваме Маастрихтските критерии.
Да бъдем в Банковия съюз не е необходимо условие, за да влезем в еврозоната, отсече Дянков.
Хората се притеснявали, че ако влезем в еврозоната ще се вдигне инфлацията или БНБ ще смени курса и ние рязко ще обеднеем, обясни Дянков. Той беше категоричен, че нито едно от двете не е възможно.
"По закон имаме твърд курс", изтъкна бившият финансист № 1. Нашият курс би могъл да се смени чрез закон. Няма как да стане 240 парламентаристи да сменят закон незабележимо, изтъкна Дянков.
От това произтичало и че няма как да има голяма инфлация, успокои бившият министър.
Ако тръгнем към чакалнята, ще влезем в нея. Много по интересни ще сме за инвеститорите, ако сме в еврозоната, увери Дянков.
В чакалнята се чака минимум две години, може и повече. Това веднъж завинаги ще приключи темата с България на първа скорост, акцентира финансистът и добави, че оттам нататък можем да останем в чакалнята колкото е необходимо или колкото дълго преценим. Стратегически правилно е да влезем в еврозоната сега.
Той призна, че ако бяхме в Банковия съюз несъстоятелността на КТБ нямаше как да се случи.
Дянков е категоричен, че ще ни приемат в чакалнята на еврозоната, защото покриваме всички изисквания.
Няма да има нова финансова криза, поне в близките няколко години. Очаква се следващите около 5 години да бъдат благоприятни за европейската икономика. 3% e ръстът на икономиката в Европа. В България даже повече.
Относно рестарта на АЕЦ "Белене" Симеон Дянков коментира, че никога ЕС няма да позволи китайски инвеститор да построи такава централа на територията на съюза.
"Страни като България отиват и казват ние искаме да рестартираме АЕЦ "Белене" имаме предложение от китайски инвеститор", изтъкна Дянков и допълни, че на този етап ЕК клати глава и казва "елате като стане". Две държави до тук са опитвали и не се е реализирало, това са Словакия и Унгария, доуточни финансистът. Или има голям частен европейски инвеститор, или няма да стане, отсече бившият министър на финансите.