Европейската икономика ще продължи да нараства с умерено темпо, показват “есенните“ прогнози на ЕК

09.11.2016 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Европейската комисия очаква повишение на БВП в еврозоната с 1,7% през тази година, но след растеж от 2 на сто през 2015-а, последван от забавяне на растежа до 1,5% през 2017
Европейската икономика ще продължи да нараства с умерено темпо, показват “есенните“ прогнози на ЕК
Снимка: под лиценза на creative commons

Икономическият растеж в Европа се очаква да продължи с умерени темпове, като подобряването на пазара на труда и повишаването на частното потребление в последно време биват балансирани от наличието на редица пречки пред растежа и от отслабването на фактори, които бяха в негова подкрепа. 

В своите “eсенни“ икономически прогнози, Европейската комисия очаква повишение на БВП в еврозоната с 1,7% през тази година, но след растеж от 2 на сто през 2015-а, последван от забавяне на растежа до 1,5% през 2017, преди известно негово ускоряване до 1,7% през 2018-а година. Според “пролените“ прогнози на Комисията, БВП се очакваше да нарасне с 1,6% през тази и с 1,8% през следващата година. 

За целия ЕС, Европейската комисия продължава да очаква икономически растеж от 1,8% през текущата година, но негово забавяне до 1,6% през 2017-а година при “пролетна“ прогноза за повишение на БВП през следващата година с 1,9%. За 2018-а година Комисията очаква известно ускоряване на европейския икономически растеж с 1,8 на сто. 

ЕК отбелязва, че частното потребление се очаква да продължи да бъде основен двигател на растежа до края на прогнозния период през 2018 г., подкрепено от очакванията за продължаващо нарастване на заетостта и слабо повишаване на заплащането на труда. 

Ниските разходи по обслужваните заеми остават в подкрепа за икономическия растеж с оглед на изключително стимулиращата парична и лихвена политика. Очаква се и инвестициите да продължат да нарастват. Комисията обаче отбеляза, че политическата несигурност, бавният икономически растеж извън ЕС и слабата глобална търговия натежават върху перспективите за растежа. Освен това, през следващите години европейската икономика вече няма да може да разчита на изключителната подкрепата, която тя получаваше от външни фактори като падащите цени на петрола и обезценяващата се местна валута, допълни ЕК. 

Вицепрезидентът на комисията Валдис Домбровскис, който отговаря за еврото и за социалния диалог, каза: Икономиките на ЕС са се доказали като гъвкави и издръжливи. Очакваме всичките икономики на държавите - членки да отбележат растеж през следващата година. В светлината на нарасналата глобална несигурност, сега е още по-важно да преследваме силни и разумни макроикономически и бюджетни политики.

В същото време е от жизненоважно значение да преодолеем неравенството в нашите общества, така че никой да не се чувства забравен. От своя страна, Пиер Московиси, който е комисар по икономическите и финансови въпроси, данъчното облагане и митниците, предупреди, че европейският растеж през 2017-а година ще се изправи срещу по-големи предизвикателства, отколкото се очакваше през пролетта. 

В доклада на ЕК се отбелязва, че към момента БВП на ЕС е по-голям, отколкото преди последната глобална криза, като БВП на някои от страните - членки е дори с над 10% спрямо дъната, ударени по време на кризата. Според новите прогнози на комисията, икономическата активност във всички страни - членки ще продължи да нараства в бъдеще, макар и неравномерно. 

Заетостта в еврозоната и в целия ЕС се очаква да нарасне с 1,4% през настоящата година - най-солидно подобрение на трудовия пазар от 2008-а година насам. ЕК прогнозира намаляване на нивото на безработица в еврозоната до 10,1% през тази година, до 9,7% през следващата и до 9,2% през 2018-а година. Подобен позитивен тренд се очаква да има и в целия ЕС, където безработицата ще се понижи през настоящата година до 8,6%, до 8,3% през 2017-а и до 7,9% през 2018-а година. 

Европейската комисия отчита и известно повишаване на инфлацията в еврозоната през третото тримесечие, след като през първата половина на настоящата година тя беше много ниска с оглед на падащите петролни цени. Сега инфлацията би трябвало да нарасне постепенно над 1%, тъй като цените на петрола подновиха своето покачване. За настоящата година ЕК прогнозира повишение на инфлацията в еврозоната с 0,3%, след което тя да се ускори с 1,4% както през 2017-а, така и през 2018-а година. 

За целя ЕС инфлацията през тази година също се очаква да се повиши с едва 0,3%, след което обаче да нарасне с 1,6% през следващата и с 1,7% през 2018-а година. Относно световната икономика, Европейската комисия прогнозира, че БВП в глобален план ще нарасне през тази година с едва 3,2% - най-слаб растеж от 2009-а година насам. ЕК обаче очаква засилване на икономическия растеж на развиващите се пазари и в САЩ, което да доведе до умерено подобрение на световния икономически растеж (извън ЕС). 

ЕК отбеляза, че рисковете за новите прогнози са се увеличили през последните месеци и определено са по-неблагоприятни (в низходяща посока), включително в резултат на британския вот за излизане от ЕС, който е засилил несигурността в и без това нестабилната политическа среда в региона. Външните рискове, като например неясните икономически тенденции в Китай и утежняващите рискове, свързани с геополитическите конфликти, също са се увеличили, посочва Европейската комисия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 07.05   558 г. – куполът на катедралата Света София в Константинопол се срутва. Тогавашният император Юстиниан I нарежда реконстукция. 1099 г. – Кръстоносците достигат...