Европейският съюз се нуждае от нов план за интеграция след Брекзит. След всяка криза като например напускането на Великобритания, идва нов шанс за продължаване напред с извличане на необходимите поуки. Мнението изрази водещ експерт по европейска интеграция от Италия.
След Брекзит Европейският съюз има възможност да се придвижи напред и да приеме нов план за интеграция, адресиран към многото предизвикателства, с които се сблъсква, смятат италиански изследователи по европейска интеграция.
Бенедето Закария, експерт в изследователския център "Алчиде Де Гаспери" смята, че след всяка криза в историята на Общността, винаги съществува нов шанс за продължаване напред.
Бенедето Закария - изследовател на европейската интеграция от Изследователски център "Алчиде Де Гаспери".
"През 2005 г Холандия и Франция отхвърлят на референдуми проекта за европейска конституция. Но след тази криза бе подписан Лисабонският договор през 2007 г. Така че можем да видим, че след всяка криза винаги има шанс нещата отново да бъдат придвижени напред."
Бежанската криза и последвалият Брекзит възход на популистките и евроскептични настроения са най-сериозните предизвикателства пред ЕС. Проблемите се коренят в икономическите кризи, разтърсили блока, смята експертът по европейска интеграция.
"Смятам, че възходът на популизма е резултат от икономическите страхове и притеснения, както и отражение на общественото недоволство от провала на правителствата да приемат ефективни мерки срещу икономическата криза. Ето защо трябва да инвестираме повече в икономиката, в просперитета и развитието на обществото и отделните държави", заяви Бенедето Закария - изследовател на европейската интеграция от Изследователски център "Алчиде Де Гаспери".
Коментарът на специалиста бе направен на фона на подписването на Римската декларация от 27-те страни членки на ЕС без Великобритания - основополагащ документ за бъдещото развитие на Общността след Брекзит.
В Историческия архив на ЕС, съхраняван в Института на Европейския университет във Флоренция, се пазят ценни документи от миналото, които разкриват интересни подробности от отношенията между страните членки на Европейската икономическа общност.