Американската правителствена политика на едностранни действия, включително натиска върху китайските компании, вреди сериозно на предприемачите и икономиката на Съединените щати. Продължаващият търговски спор с Китай, довел до двустранно по-високо митническо облагане на внос за милиарди долари, руши доверието в модела на конкурентните пазари, смятат специалисти.
„Практически няколко американски компании и фермерите в САЩ са потърпевши от продължаващата търговска война, защото китайският пазар е много важен за тях и не могат да намерят конкурентни пазари за продукцията си. Американското правителство трябва да субсидира такива компании или фермери, които произвеждат соя, за да запълни празнината, създадена от по-високите мита. Това не може да допринесе за устойчивото развитие на американската икономика“, коментира Георгиос Цогопулос – старши изследовател в Международен център за европейски изследвания.
На фона на търговските търкания между двете водещи икономики селскостопанският износ на САЩ за Китай през първите три месеца на 2019 г е с 40% по-нисък в сравнение със същия период на миналата година, показват данни на Министерството на земеделието на САЩ. А според доклад, публикуван във в. Уолстрийт джърнъл, най-тежък удар понасят производителите на селскостопански машини и оборудване.
Компаниите, които произвеждат трактори и комбайни, са още по-сериозно потърпевши от митата, тъй като излизат от петгодишен спад в селското стопанство. Продажбите на трактори в САЩ и Канада през 2018 г са намалели с 50%, тъй като има по-слабо търсене от фермерите. А тяхната продукция за китайския пазар попада под по-високите мита на Пекин.
Освен това американските производители на селскостопанско оборудване плащат повече за материали заради увеличените мита върху стоманата и алуминия, внасяни от Китай и други страни.